Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Pakt dla pracy lekarstwem na problemy z bezrobociem

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 16 kwietnia 2014, 07:28

    Aktualizacja: 16 kwietnia 2014, 10:16

  • 0
  • Powiększ tekst

Trzeba umiejętnie wykorzystać ożywienie na rynku pracy; stąd propozycja Paktu dla pracy - działań poprawiających jakość pracy w Polsce - powiedział PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

Męcina zapewnił w rozmowie z PAP, że na przełomie 2012-13 roku resort i rząd robili wszystko, żeby chronić zatrudnienie. "W 2014 r. widzimy już - właściwie od lutego - duże ożywienie na rynku pracy, największe od roku 2008. Twierdzę, że bezrobocie na koniec roku może być poniżej 13 proc., czyli ten spadek będzie jeszcze głębszy" - podkreślił.

"Ten czas trzeba umiejętnie wykorzystać i pracować nad poprawą jakości pracy - stąd propozycja Paktu dla pracy" - wyjaśnił. Pierwszy element - zmiany pozwalające na objęcie składką na ubezpieczenie społeczne - "ozusowanie" zbiegu umów zleceń i opodatkowania dochodów z rad nadzorczych są w parlamencie - przypomniał Męcina.

Drugi element - to przyjęta ostatnio bez poprawek przez Senat i przesłana do prezydenta ustawa o zmianach w urzędach pracy. "Ta nowelizacja może gigantycznie pomóc w aktywizacji bezrobotnych - szacujemy, że 250 tys. osób może znaleźć dzięki niej zatrudnienie" - podkreślił.

W jego ocenie trzecim elementem, który w tym roku może udać się przeprowadzić, to kompromisowe rozwiązanie w sprawie ograniczenia umów okresowych. "Taki pakiet na ten rok wyczerpywałby sprawę poprawy jakości pracy" - ocenił.

Kolejnym krokiem - według Męciny - byłyby rozmowy na temat zbiorowego prawa pracy. "Mam nadzieję prowadzone w dialogu z partnerami społecznymi" - dodał. Chodzi o propozycje zmian w zasadach reprezentatywności organizacji związkowych, zmian w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i zmian lub nowej ustawy o dialogu trójstronnym - wyjaśnił.

"Partnerzy społeczni nad tym pracują, rząd też przygotowuje swoje rozwiązania w sprawie dialogu. Jeszcze nie są to zamknięte projekty, ale się pojawią. Nasze propozycje wkomponują się w to, nad czym pracują związki zawodowe i propozycje pracodawców" - dodał.

O Pakcie dla pracy jako działaniach resortu na 2014 r. mówił w styczniu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiadał m.in. poprawę bezpieczeństwa zatrudnienia i zwiększenie jego poziomu. Elementami paktu miały być m.in. uporządkowanie umów cywilnoprawnych, reforma urzędów pracy i wsparcie dla ludzi młodych, wspieranie migracji do innego miasta czy wsparcie zatrudnienia osób starszych.

(PAP)

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------

----------------------------------------------------

Promocje dobrych książek wSklepiku.pl!

Rabaty nawet do 90%!

Powiązane tematy

Komentarze