Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kosiniak-Kamysz chwali współpracę związków zawodowych i przedsiębiorców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 kwietnia 2015, 08:41

  • 2
  • Powiększ tekst

W nowej ustawie o zamówieniach publicznych bardzo istotne są klauzule społeczne. „Teraz ważna jest nie tylko cena wykonania usługi, ale też jakość miejsca pracy – czy zawierane są umowy o pracę” - mówi Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister podkreśla, że chciałby aby jak najwięcej firm i instytucji publicznych korzystało z klauzul społecznych. Będzie do tego zachęcał samorządowców i administrację rządową. Ostatnio deklarację w tej sprawie podpisały zrzeszone w Konfederacji Lewiatan firmy z branży czystościowej, poparło ją Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. „Porozumienie zawarte między OPZZ a Lewiatanem jest bardzo dobrym sygnałem i deklaracją porozumienia, że prawa pracownicze są ważne dla jednych i drugich, że ten dialog przynosi efekty w postaci stabilności zatrudnienia, wzrostu płac, większego bezpieczeństwa na rynku pracy” – podkreśla Kosiniak-Kamysz.

Minister zaznacza, że dotychczas w branży powszechne było zatrudnianie ludzi na umowy zlecenia. Jego zdaniem, deklaracja Lewiatana jest pierwszym krokiem, a taka praktyka powinna objąć z czasem wszystkie branże.

Zamówienia publiczne mają istotny wpływ na rynek pracy w Polsce. Obecnie dostępne są środki z kolejnej unijnej perspektywy budżetowej. „Warto je wykorzystać jak najstaranniej, ale też z pożytkiem dla tych, którzy będą wykonywać te usługi w ramach ofert wyłonionych w przetargach” – podkreśla minister pracy.

eNewsroom/ as/

Powiązane tematy

Komentarze