Informacje

Fot.Youtube.com
Fot.Youtube.com

We wrześniu obniżka stóp procentowych? Belka: Prawdopodobieństwo niskie. W przyszłych miesiącach możemy się spodziewać wszelkich możliwych działań

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 2 lipca 2014, 17:59

  • 2
  • Powiększ tekst

Prawdopodobieństwo, że stopy procentowe zostaną we wrześniu obniżone jest niewielkie, choć można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach wskaźnik inflacji będzie poniżej zera - powiedział prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej po zakończonym w środę posiedzeniu RPP.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzja oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP nadal wynosi 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., a redyskonta weksli 2,75 proc. Stopy NBP pozostają na tych poziomach od lipca 2013 r.

Prezes NBP Marek Belka poinformował, że RPP wykreśliła z komunikatu fragment tzw. forward guidance, który informował o okresie, w którym stopy procentowe nie będą zmieniane. Wyjaśnił, że już miesiąc temu RPP zapowiedziała, że "obietnica niezmieniania stóp procentowych zbliża się do końca".

"To nie oznacza oczywiście, że we wrześniu należy się spodziewać obniżki stóp procentowych. Prawdopodobieństwo takiego ruchu oceniamy jako bardzo niewielkie, tylko niskie. Oznacza to, że w przyszłych miesiącach możemy się spodziewać wszelkich możliwych działań, które będą zależeć od tego, jak będziemy oceniać ewolucję sytuacji gospodarczej" - powiedział.

Według Belki mamy do czynienia z perspektywą bardzo niskiej inflacji przez dłuższy czas. "Możemy się spodziewać, że przez kilka miesięcy, trudno mi powiedzieć jak długo, wskaźnik miesięczny inflacji rok do roku będzie poniżej zera" - powiedział.

Szef NBP podtrzymał opinię, że prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych jest stosunkowo niewielkie i nie jest to scenariusz bazowy RPP.

Pytany natomiast o możliwość podwyżek stóp procentowych powiedział, że wszystko zależy od tego, w jak daleką przyszłość się sięga. "Na pewno w ciągu najbliższych miesięcy spodziewać się podwyżek stóp nie należy" - poinformował.

Prezes NBP mówił także o spodziewanym wzroście gospodarczym. Wskazał, że od kilku miesięcy obserwowany jest spadek wskaźnika PMI - za znaczył, że dalej jest on powyżej 50 proc. - co nie znaczy, że gospodarka ma zwalniać. Oznacza to jednak, że nie będzie dalej przyspieszać. "Także ostatnie dane miesięczne były umiarkowane, w związku z tym oznacza to, że prawdopodobny na dziś scenariusz rozwoju koniunktury, to utrzymanie się pewnego poziomu wzrostu gospodarczego - niekoniecznie dalszego przyspieszenia" - powiedział.

Rada pozostawiła stopy procentowe mimo ostrzeżeń resortu finansów, że Polsce grozi okres deflacji, która może potrwać dłużej niż w wakacje. Zgodnie z ostatnimi danymi GUS w maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc.

Dla rynku decyzja RPP nie jest zaskoczeniem, większość z ekonomistów spodziewała się bowiem, że Rada nie zmieni stóp. Ich zdaniem istotne są natomiast dane dotyczące projekcji inflacji i PKB, do których mieli dostęp członkowie RPP. Zwracano także uwagę na możliwość rezygnacji przez Radę z zamieszczenia w komunikacie po posiedzeniu tzw. forward guidance, czyli informacji o okresie stabilizacji stóp procentowych.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze