Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

EY bada niedoszacowane inwestycje naftowo-gazowe. Problem jest globalny

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 września 2014, 12:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Niedoszacowane inwestycje to chleb powszedni biznesu, jednak zdarzają się błędy kosztujące miliardy i opóźniające rozwój całych projektów. W tym kluczowych dla funkcjonowania państw inwestycji energetycznych. Firma Ernst & Young dokonała analizy niedoszacowania inwestycji w branży gazowo-naftowej. Problem jest globalny.

64% wielkich projektów inwestycyjnych w branży naftowo – gazowej na całym świecie zostało niedoszacowanych i wykroczy poza swój pierwotny budżet. W przypadku 73% przekroczone zostały lub zostaną terminy realizacji. Firma doradcza EY przyjrzała się postępom w realizacji 365 projektów inwestycyjnych w branży naftowo – gazowej na całym świecie. Każdy z nich wart był co najmniej 1 mld USD. Łączne koszty niedoszacowania budżetów 365 „wziętych pod lupę” projektów wyniosą ponad 500 miliardów dolarów. To oznacza, że statystyczny projekt inwestycyjny uwzględniony w raporcie EY został niedoszacowany o 59%. Łączne koszty analizowanych 365 inwestycji wzrosną zatem z 1,2 do 1,7 biliona dolarów.

Skąd błędy i opóźnienia? Tłumaczy ekspert.

  • Przyczyny opóźnień i przekroczeń budżetów mogą być zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Wśród tych pierwszych można wymienić: błędy w procesie planowania, złe kryteria wyboru dostawców, podpisywanie umów, które odpowiednio nie zabezpieczały przed ryzykiem, czy też zwiększony apetyt na ryzyko. Wśród czynników zewnętrznych zazwyczaj kluczowe są: zmieniające się otoczenie regulacyjne i zmiany kursów walutowych – tłumaczy Aleksander Gabryś, Starszy Menadżer w dziale Doradztwa Biznesowego EY. – Przy odpowiednich procedurach zarządzania ryzykiem wszystkim ww. problemom można jednak zapobiec – dodaje.

Gdzie najtrudniej "dopiąć" inwestycję naftową?

Najwięcej problemów ze „zmieszczeniem się” w zakładanym budżecie mają inwestorzy realizujący projekty na Bliskim Wschodzie (89% inwestycji będzie droższych niż zakładano). Dalej plasują się inwestycje z Dalekiego Wschodu – 68%, Afryki – 67%, Ameryki Północnej – 58%, Ameryki Łacińskiej – 57% i Europy – 53%.

Jeśli chodzi o opóźnienia w realizacji projektów, najczęściej zaobserwowano je na Bliskim Wschodzie – w 87% przypadków. W Afryce było ich 82%, na Dalekim Wschodzie w 80%, w Europie w 74%, w Ameryce Łacińskiej w 71%, natomiast w Ameryce Północnej w 55%.

tytuł

Największe projekty inwestycyjne w branży naftowo – gazowej realizowane są na Dalekim Wschodzie.

Więcej na EY.

EY/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze