Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Amerykański rząd ujawnił informacje jak będą wyglądać nowe sankcje wobec Rosji

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 12 września 2014, 18:42

  • 1
  • Powiększ tekst

Rząd USA ogłosił w piątek, że nowe sankcje wymierzone w Rosję obejmą firmy i osoby prywatne. Polegać będą m.in. na dalszym ograniczeniu dostępu do finansowania na rynkach w USA. Zamrożono m.in. aktywa 5 firm zbrojeniowych i 5 firm naftowych.

Dostęp do finansowania na amerykańskich rynkach akcji oraz obligacji będą miały ograniczone rosyjskie państwowe firmy zbrojeniowe oraz sześć największych banków w Rosji, w tym Sbierbank, Gazprom Bank i WTB (VTB).

Zabronione będzie dokonywanie transakcji opartych na instrumentach dłużnych o zapadalności przekraczającej 30 dni, emitowanych przez rosyjskie instytucje. Poprzednio ograniczenia dotyczyły papierów dłużnych o zapadalności ponad 90 dni.

Ponadto zamrożone zostaną aktywa wybranych osób prywatnych, których Reuters określa jako "najważniejszych rosyjskich polityków".

Zamrożono również aktywa pięciu państwowych firm zbrojeniowych, a także pięciu firm naftowych: Gazpromu, Gazprom Nieftu, Łukoilu, Surgutnieftiegazu i Rosnieftu.

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział Reuterowi, że restrykcje wymierzone w firmy naftowe mają na celu zablokowanie wydobycia ropy i gazu ze złóż głębinowych, łupkowych oraz w Arktyce.

Rozmówca Reutera wyjaśnił też, że sankcje, które obejmą rosyjskie instytucje finansowe, mają utrudnić Moskwie zarówno rolowanie długów, jak i pozyskiwanie nowego finansowania.

Ogłoszenie sankcji w piątek było skoordynowane z Unią Europejską, która również wprowadziła nowe restrykcje wobec Moskwy, by ukarać ją za zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

"Kroki te są wyrazem determinacji wspólnoty międzynarodowej (...). Dyplomatyczna i gospodarcza izolacja Rosji będzie się nasilać tak długo, jak długo postępowanie Moskwy będzie dalekie od jej słownych deklaracji" -

skomentował szef resortu finansów Jack Lew w oficjalnym komunikacie.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze