Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ekologia może być opłacalna - otwarto pierwsze "ekologiczne biurowce"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 stycznia 2013, 15:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Do nowych biurowców Olivia Business Centre, przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku mogą się wprowadzać najemcy. Inwestor dostał pozwolenie na użytkowanie budynków Olivia Point i Olivia Tower.

Tym samym do trzech (siedem docelowo) wzrosła ilość oddanych już budynków całego kompleksu. Pierwszy Olivia Gate oddany został pod koniec 2011 roku. Dwa nowe budynki zostały wybudowany w ekspresowym tempie kilku miesięcy. Kamień węgielny wmurowano pod nie 28 marca 2012 roku. Oba budynki zostały wyróżnione certyfikatem BREEAM na poziomie Very Good, potwierdzający najwyższe standardy takie jak komfort pracy użytkowników budynku, efektywność energetyczna, dostępność transportowa, materiały i konstrukcja, gospodarka wodą i odpadami oraz jakość i ilość terenów zielonych. To same wyróżnienie posiada również Olivia Gate.

"Olivia Point i Olivia Tower zaliczają się do grupy tzw. inteligentnych budynków. Posiadają zaawansowane systemy zmniejszającymi energochłonność i koszty zarządzania budynkiem oraz maksymalizującymi funkcjonalność i bezpieczeństwo. Oświetlenie parkingów zewnętrznych sterowane jest czujkami zmierzchu, a podziemnych - czujkami ruchu. Elewacje wykonane zostały w technologii różnicowanego przewodnictwa cieplnego i światła, w zależności od ekspozycji na światło słoneczne" – mówi Maciej Kotarski z firmy TPS, która jest operatorem Olivia Business Centre.

Budynki są również wyposażone w systemy minimalizujące wpływ na środowisko zewnętrzne – jak dach zielony z systemem retencji wody, zoptymalizowane oświetlenie zewnętrzne, eliminujące tzw. light pollution czyli nadmierne oświetlenie w nocy. Do tego jeszcze dochodzi segregacja odpadów na mokre i suche, zdatne do recyclingu i biodegradowalne.

"Wreszcie, w codziennym użytkowaniu najbardziej dostrzegalne są eko rozwiązania, podnoszące komfort codziennego użytkowania. Budynki posiadają uchylne okna, które umożliwiają naturalną wentylację pomieszczeń, zmniejszającą potrzebę używania klimatyzacji co przekłada się na minimalizację kosztów eksploatacji i mniejsze rachunki najemców" – dodaje Maciej Kotarski.

"Bardzo zależało nam aby cały kompleks był jak najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego, ekonomiczny w eksploatacji oraz funkcjonalny dla wszystkich, którzy w nim pracują. Myślę, że rozwiązania, które zostały wykorzystane w tych budynkach wpłyną na wszystkie te dziedziny. Inteligentne budynki to przyszłość budownictwa. Co u nas wydaję się nowinką doskonale od wielu lat sprawdza się na zachodzie. „Ekologiczny” i „energooszczędny” to hasła, które ładnie brzmią. My udowadniamy, że to rzeczywiście się wszystkim opłaca" - ocenia Maciej Grabski, inwestor.

Jednym z pierwszych najemców, który będą się mogli przekonać o ekologiczności nowych biurowców będą pracownicy Centrum finansowo-księgowe Bayer Service Center Gdańsk. Firma Bayer zajęła dwa piętra budynku Olivia Tower.

Olivia Point i Olivia Tower dostarczą łącznie blisko 24 000 mkw. nowej powierzchni. Na przyszłych najemców czekają moduły o powierzchni od 100 do 2700 mkw. na każdym piętrze. Zainteresowani muszą się jednak śpieszyć bowiem nowe budynki są już w znacznym stopniu wynajęte, a na pozostałą powierzchnie jest już po kilku chętnych. Dlatego też inwestor przygotowuje się do rozpoczęcia budowy czwartego budynku Olivia Four, który jak możemy się spodziewać również będzie nafaszerowany ekologicznymi rozwiązaniami.

Powiązane tematy

Komentarze