Informacje

Otwarto największy biurowiec w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 maja 2016, 14:29

  • 0
  • Powiększ tekst

W stolicy do użytku oddany został biurowiec Warsaw Spire – flagowa inwestycja firmy Ghelamco o rekordowej powierzchni 109 000 m2.

Warsaw Spire jest największą inwestycją biurową w Polsce i kluczową inwestycją na biznesowej mapie Warszawy. Kompleks biurowy Ghelamco zapoczątkował rozwój inwestycji biznesowych w tej części miasta i diametralnie zmienił oblicze Ronda Daszyńskiego. To właśnie tu powstaje nowe, biznesowe centrum stolicy, a lokalizacja, w której powstał Warsaw Spire, urosła do rangi najlepszego adresu dla najemców – międzynarodowych firm i instytucji.

Od momentu wmurowania kamienia węgielnego prace na działce trwały nieprzerwanie przez trzy lata. Realizacja kompleksu trzech budynków: wieży o wysokości 220 m z iglicami oraz dwóch 55-metrowych budynków o łącznej powierzchni 109 000 m2 pochłonęła rekordowe ilości materiałów budowlanych.

Budowa kompleksu obsługiwana była łącznie przez sześć żurawi, nawet 200 ciężarówek dziennie, a w szczytowych momentach na placu budowy pracowało trzy tysiące osób. Projekt uzyskał także rekordowe w historii polskiego rynku nieruchomości finansowanie bankowe w wysokości 904 mln zł.

Integralną częścią projektu jest aranżacja Placu Europejskiego – pierwszego tej skali ogólnodostępnego placu miejskiego w powojennej historii stolicy, który przywraca miastu niedostępny przez lata cały kwartał ulic pomiędzy Grzybowską, Łucką, Wronią i Towarową. Oryginalny projekt zagospodarowania terenu pomiędzy budynkami Warsaw Spire uzupełnia funkcje biurowe kompleksu, w harmonijny sposób łącząc funkcje komercyjne i publiczne.

>> Czytaj również: 4 fakty o warszawskim rynku biurowym, które warto poznać

Plac jest całkowicie niedostępny dla ruchu kołowego, wypełniają go obiekty małej architektury i zieleń. Wśród wielu gatunków ozdobnych drzew i krzewów (w sumie 14 000 roślin, w tym 160 drzew) znajdują się miejskie meble i instalacje wodne – jeziorko, kaskadowy strumień i różnego typu fontanny, tworzące unikalny mikroklimat miejsca.

W zielone tło wpisują się restauracje i kawiarnie, powstało tu także unikane miejsce ekspozycji sztuki – Art Walk. Tak zaplanowany plac jest doskonałym miejscem dla spotkań warszawiaków i miejskich wydarzeń, tętniącym życiem również po godzinach pracy biur.

Jeszcze na kilka miesięcy przed oddaniem deweloper osiągnął wynik komercjalizacji na poziomie 85 proc.. Do końca roku Ghelamco planuje podwyższyć wynik wynajętej powierzchni w ramach kompleksu do 95 proc.. Warsaw Spire już niedługo stanie się miejscem pracy dla około 8000 osób, wybrały go takie firmy i instytucje jak: Adecco Poland, Benefit Systems, Bilfinger HSG Facility Management, BNP Paribas Securities Services, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Frontex, Daftcode, JLL, MasterCard i Samsung.

– Gdy 5 lat temu Ghelamco rozpoczęło pracę nad projektem Warsaw Spire, wielu nie wierzyło, że tej skali inwestycja może odnieść rynkowy sukces. To projekt, który od samego początku był przemyślany i doskonale zaplanowany. Dziś z dumą otwieramy naszą flagową inwestycję w Polsce i wierzmy, że Warsaw Spire jest i pozostanie ikoną tej części miasta oraz wskaże kierunek dla kolejnych inwestycji w tym rejonie. Bez wątpienia to właśnie tu powstaje Warszawa przyszłości – komentuje Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco CEE.

Powiązane tematy

Komentarze