Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Tusk uciekł do Brukseli, NIK rusza za nim: Będzie kontrola Rady Europy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 października 2014, 09:31

  • 4
  • Powiększ tekst

Najwyższa Izba Kontroli zostanie audytorem Rady Europy, umowa w tej sprawie zostanie podpisana dzisiaj - poinformowała NIK w komunikacie na swojej stronie internetowej. Izba będzie pełnić rolę audytora RE przez pięć lat.

Konkurentami NIK w walce o funkcję audytora Rady Europy były organy kontrolne z Niemiec, Norwegii, Włoch i Grecji. "Cieszymy się, że Rada wybrała właśnie nas. To duży prestiż, ale też duża odpowiedzialność" - powiedział cytowany w komunikacie NIK prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. Poprzednikami NIK na stanowisku audytora zewnętrznego RE były najwyższe organy kontroli m.in. Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Audytem Rady Europy ma zająć się zespół złożony z doświadczonych kontrolerów. Będą oceniać sprawozdania finansowe Rady oraz kontrolować, jak wykonywane są zadania RE. Zdaniem NIK "to już prawdziwe wyzwanie".

Jak poinformowała Izba, aby realizować swoje zadania Rada stworzyła skomplikowaną strukturę instytucji, agencji i biur działających w całej Europie. "Nasi kontrolerzy będą mieli trudne zadanie, ale wykorzystamy lata praktyki w kontrolach krajowych i zagranicznych" - dodał Kwiatkowski. Jego zdaniem audyt Rady Europy będzie dla Izby najważniejszym doświadczeniem nadchodzących lat.

Koszty audytu pokryje Rada Europy. Dodatkową korzyścią dla NIK będzie też zaangażowanie Izby w szereg projektów na rzecz krajów Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej. W związku z tym NIK sprawdzi w najbliższych latach finansowanie programów dla Ukrainy (Ukraine Immediate Measures Package), Mołdawii (Confidence building measures for the Transnistrian region of the Republic of Moldova) oraz Armenii (Institutional Support to the Communities Association of Armenia).

Wskazano, że Rada Europy zajmuje się nie tylko ochroną praw człowieka, ale także zachowaniem dziedzictwa kulturowego, wsparciem samorządności i promocją wartości humanitarnych. Działa też na rzecz międzynarodowej współpracy w walce z przestępczością i praniem pieniędzy, zwalcza korupcję, wspiera rozwój najbardziej potrzebujących krajów, wyznacza standardy dla substancji medycznych. Zaznaczono, że Rada jest też animatorem programów rozwojowych i pomocowych - finansowanych obecnie np. przez Austrię, Szwajcarię i Szwecję - które także wymagają audytu.

NIK podkreśla, że rola audytora w Radzie Europy to kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla NIK. Wcześniej Izba została wybrana jako audytor CERN-u oraz koordynator przeglądu partnerskiego Międzynarodowej Rady Audytorów NATO.

Rada Europy jest organizacją międzyrządową, która powstała 5 maja 1949 r. Została założona przez 10 państw - Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy. Obecnie Rada Europy skupia 47 państw - prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu, jak np. Armenia czy Azerbejdżan. Podstawowe cele Rady dotyczą promowania i umacniania trzech wartości: praw człowieka, demokracji i praworządności w Europie.

Jak podano w komunikacie NIK Rada prowadzi szeroką działalność w zakresie tworzenia nowych standardów prawnych, rozwijania współpracy prawnej między państwami członkowskimi, rozwijania demokracji lokalnej. Działa także w obszarze kultury, edukacji, młodzieży, sportu, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, dialogu międzykulturowego, zagospodarowania przestrzennego, a także w sprawach społecznych, zdrowia i migracji.

PAP/ as

Powiązane tematy

Komentarze