Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

NIK ocenił sprawozdanie finansowe Rady Europy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 września 2016, 13:02

  • Powiększ tekst

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła sprawozdanie finansowe Rady Europy i sposób wykonania jej budżetu w 2015 roku. W raportach znalazło się także 47 rekomendacji dotyczących usprawnienia organizacji i funkcjonowania Rady - poinformowała Izba.

NIK audytuje Radę Europy na podstawie umowy z listopada 2014 roku, która objęła pięć kolejnych lat.

Jak podała NIK w piątek na swej stronie internetowej, wiceprezes Izby Wojciech Kutyła zaprezentował podczas czwartkowego spotkania z Komitetem Ministrów Rady Europy wyniki audytów przeprowadzonych w Radzie w ciągu ostatniego roku, w tym audytu finansowego, audytu wykonania budżetu, czterech audytów wykonania zadań oraz wyniki audytów poświęconych dwóm programom pomocowym na Ukrainie i jednemu w Mołdawii.

Finalna ocena sprawozdania finansowego i wykonania budżetu za rok 2015 jest pozytywna. W prezentowanych raportach znalazło się łącznie 47 rekomendacji, koncentrujących się przede wszystkim na możliwych usprawnieniach organizacji oraz na systemie regulacji wewnętrznych Rady.

Dotyczą one zwłaszcza poprawy systemu zarządzania finansowego, lepszej ochrony powierzonego mienia oraz skuteczniejszego wykorzystania posiadanego oprogramowania klasy business intelligence.

Rada Europy jest instytucją działającą na rzecz praw człowieka i promocji wartości humanitarnych, ale także zachowania dziedzictwa kulturowego czy choćby wsparcia samorządności. Podejmuje działania wspierające międzynarodową współpracę w walce z przestępczością i praniem pieniędzy, zwalcza korupcję, wspiera rozwój najbardziej potrzebujących krajów, wyznacza standardy dla substancji medycznych.

Audytem RE zajmuje się zespół złożony z doświadczonych kontrolerów NIK. Oceniają nie tylko sprawozdania finansowe Rady, ale również realizację poszczególnych zadań. Koszty audytu przeprowadzanego przez NIK pokrywa Rada Europy.

Dodatkową korzyścią dla Polski jest zaangażowanie NIK w szereg projektów na rzecz krajów Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych