Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Własne mieszkanie dobrem luksusowym: 60 proc. młodych Polaków wciąż musi mieszkać z rodzicami. Przyczyną tego stanu rzeczy są niskie zarobki i wysokie ceny mieszkań

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 października 2014, 09:59

  • 12
  • Powiększ tekst

Młodzi Polacy mają poważny problem z usamodzielnieniem się. Ponad 60 proc. z nich nie może sobie pozwolić na własne mieszkanie - wciąż więc żyją z rodzicami. I to bynajmniej nie z lenistwa, jak sugerują gwiazdki telewizji śniadaniowych.

O sytuacji młodych ludzi informuje najnowszy raport Lion's Banku.

Już ponad 60 proc. Polaków w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Z roku na rok przybywa młodych na wspólnym garnuszku z mamą i tatą. Nawet co trzeci trzydziestolatek może wciąż mieszkać z rodzicami - wynika z danych Eurostatu. Pokazując to zjawisko na konkretnych liczbach, analitycy Lion's Banku wyliczają, że nawet 2,8 mln osób w wieku 24 - 35 lat mieszka w Polsce z rodzicami. Na drodze do usamodzielnienia się przeważnie nie stoi brak pracy, ale raczej za drogie nieruchomości w porównaniu do zarobków osób młodych.

Dlaczego tak jest? Główną przyczyną są ceny mieszkań - w Polsce mamy do czynienia w tym zakresie z boomem budowlanym, ale tylko w sektorze apartamentów i drogich mieszkań. Tymczasem zwykłe mieszkanie jest dla młodego Polaka nieosiągalne. Druga kwestia to zarobki młodych ludzi - pracując często za 1200 złotych "na rękę" zwyczajnie nie mają zdolności kredytowej.

  • O tym, że w Polsce brakuje mieszkań mało kogo trzeba przekonywać. Efektem tego stanu jest fakt, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia - komentuje Bartosz Turek, ekspert Lion's Banku. - Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie - jak podaje Eurostat - średnia ta wynosi 48,2 proc.

Tym samym własne, nawet skromne mieszkanie, staje się dla Polaków dobrem luksusowym.

Rp.pl/ Lion's Bank/ as/

Powiązane tematy

Komentarze