Ponad 60 proc. Polaków chce pracować na własny rachunek, a Zygmunt Solorz-Żak jest lepszym wzorem biznesmena niż Mark Zuckerberg
Ponad 61 proc. Polaków myślała o założeniu własnej firmy, a co dziesiąty mieszkaniec Polski prowadzi działalność gospodarczą – wynika z badania BBC Knowledge.
Głównymi czynnikami powstrzymującymi respondentów przed rozpoczęciem własnego biznesu była niewystarczająca ilość własnych środków finansowych (58%) i biurokracja w Polsce (38%).
Jak wynika z badania, w ocenie Polaków Zygmunt Solorz-Żak jest lepszym wzorem biznesmena niż założyciel Facebooka Mark Zuckerberg. Najbardziej godnym naśladowania przedsiębiorcą okazał się natomiast Bill Gates (25%), a po nim Solorz-Żak (8%) i Zuckerberg (7%).
Stale powracającym tematem była biurokracja: jako przeszkodę w działalności wskazała ją ponad połowa Polaków (51%) prowadzących własne firmy. Dla wielu respondentów problem stanowi także zwlekanie z płatnościami (49%) i niejasne przepisy (40%). Co trzeci z ankietowanych przedsiębiorców boryka się z niewystarczającą liczbą klientów, a niemal co czwarty (22%) — z brakiem wykwalifikowanych pracowników.
Główne zalety prowadzenia własnej firmy to bycie własnym szefem (takiej odpowiedzi udzieliło 80% ankietowanych przedsiębiorców), samodzielnie ustalane godziny pracy (63%) oraz możliwość pracy w domu (41%).
Badanie pokazało, że z wiekiem zmienia się postrzeganie najbardziej pożądanych cech przedsiębiorcy, który prowadzi własną firmę: dla respondentów w wieku od 15 do 24 lat są nimi kreatywność i pewność siebie; osoby nieco starsze (35 – 50 lat) wskazywały natomiast na odwagę oraz odporność na stres.
Wśród przedsiębiorczych celebrytów, z którymi Polacy chcieliby pracować, pierwsze miejsce (16%) zajęła Martyna Wojciechowska — znana prezenterka telewizyjna, podróżniczka i pisarka. Na drugim miejscu uplasował się kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc (12%), a na trzecim aktor Marek Kondrat (11%).
Opr. Jas