Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

UE będzie kontynuować bezcłowy handel z Ukrainą - taką decyzję podjęto na szczycie w Brukseli

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 24 października 2014, 16:23

  • 0
  • Tagi: biznes gospodarka handel polityka UE
  • Powiększ tekst

Państwa UE przyjęły dziś rozporządzenie przedłużające do końca 2015 r. bezcłowy dostęp do rynku Unii Europejskiej dla eksportu z Ukrainy. Unijny rynek będzie otwarty dla ok. 95 proc. towarów przemysłowych z Ukrainy i 80 proc. produktów rolnych.

Parlament Europejski w czwartek opowiedział się za rezolucją w tej sprawie.

Jednostronne preferencje handlowe dla Ukrainy zostały po raz pierwszy wprowadzone przez UE w kwietniu br. W ten sposób Unia chciała szybko wesprzeć pogrążoną w kryzysie ukraińską gospodarkę.

Planowano, że środki te wygasną po upływie sześciu miesięcy i zostaną zastąpione wzajemnym otwarciem rynków na bazie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, ratyfikowanej przez parlamenty UE i Ukrainy we wrześniu.

Jednak w wyniku rozmów z Ukrainą i Rosją 12 września UE zgodziła się opóźnić ustanowienie strefy wolnego handlu UE-Ukraina do 31 grudnia 2015 roku. Rosja twierdzi bowiem, że umowa UE-Ukraina będzie mieć negatywny wpływ na jej interesy gospodarcze.

Jednostronne preferencje handlowe znoszą 94,7 proc. ceł UE, które aktualnie są nakładane na towary przemysłowe importowane z Ukrainy. Likwidują też cła unijne na ponad 80 proc. eksportowanych ukraińskich produktów rolnych. Unia Europejska ogranicza jednak ilość "wrażliwych" produktów, takich jak zboża, wieprzowina, wołowina, drób i przetworzona żywność, które mogą być importowane bezcłowo tylko jeśli nie szkodzi to interesom producentów w UE. Ukraina została też zobowiązana do przestrzegania standardów zdrowotnych UE, szanowania praw człowieka, praw podstawowych i zasad praworządności.

Statystyki dostarczone przez Ukrainę pokazują, że eksport z Ukrainy do UE w pierwszej połowie 2014 roku zwiększył się o 25 proc. (o 587 mln dol.), równoważąc spadek ukraińskiego eksportu do Rosji (-24,5 proc.).

PAP/ as/

Komentarze