Informacje

Karty przysługują rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 - gdy się ono uczy, fot. www.freeimages.com
Karty przysługują rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 - gdy się ono uczy, fot. www.freeimages.com

Sukces Karty Dużej Rodziny: duże ulgi na kolei i duże zainteresowanie!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 stycznia 2015, 15:53

  • 6
  • Powiększ tekst

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny obowiązuje od początku roku. Karta przysługuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci. Dotąd wystąpiło o nią ponad 718 tys. osób, a odebrało prawie 590 tys. - poinformowało w piątek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jak poinformowało biuro prasowe MPiPS, w ciągu najbliższych lat z Karty może korzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci. W sumie do programu przystąpiło dotychczas ponad 470 podmiotów, które oferują zniżki 1,5 tys. miejscach.

Według Pawła Wolińskiego ze Związku Dużych Rodzin "Trzy plus" najważniejszą rzeczą w ustawie jest ulga komunikacyjna. Jego zdaniem to zniżki na przejazdy powodują, że Karta się rozpowszechnia, większość uprawnionych rodzin o nią występuje. Jak podkreślił, szczególnie atrakcyjne jest to, że zniżki ustawowe i te oferowane przez partnerów Karty, łączą się. Dzieci już wcześniej miały prawo do zniżek, nowością są ulgi dla rodziców.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą kupić bilety jednorazowe z ulgą 37 proc. na podróż wszystkimi pociągami spółki PKP Intercity w drugiej klasie oraz bilety miesięczne imienne z ulgą 49 proc. na podróż drugą klasą pociągami PKP Intercity kategorii TLK i IC. Dodatkowo - jak przypomniało w piątek PKP Intercity - posiadacze "Karty Dużej Rodziny", oprócz ulgi ustawowej, otrzymają dodatkowy rabat 25 proc. na zakup biletów na podróż pociągami tej spółki w komunikacji krajowej w dowolnej klasie. Dodatkowa ulga przysługuje każdemu członkowi rodziny, przy jednoczesnym przejeździe co najmniej dwóch uprawnionych osób. Podróżni z Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć także na zniżki w wagonach gastronomicznych obsługiwanych przez WARS.

Zniżki ustawowe obowiązują również w pociągach innych przewoźników. W pociągach spółki PKP Przewozy Regionalne dodatkowo posiadacze Karty Dużej Rodziny, mogą kupić w promocyjnej cenie 140 zł (normalna cena wynosi 175 zł) "Regiokartę" która uprawnia do zakupu tańszych biletów w taryfie "Razem", co w przypadku biletu jednorazowego pozwala obniżyć cenę do 30 proc., a biletu miesięcznego - do 15 proc.

Do Karty Dużej Rodziny mogą przystępować nie tylko instytucje państwowe, ale również przedsiębiorcy. W opinii Wolińskiego rodziny wielodzietne są dla firm atrakcyjnymi klientami, ponieważ kupują więcej i są bardziej lojalne w tym znaczeniu, że mają określone wydatki sztywne - nie mogą dzieciom pewnych rzeczy odmówić.

Jak podał resort pracy, partnerami KRD są m.in. Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce, banki, jedna z sieci telefonii komórkowej, księgarnie, kina, a także firmy z branży spożywczej, ubezpieczeniowej paliowej, medycznej oraz ubraniowej.

W ustawie zapisano - oprócz ulg na przejazdy koleją - zniżki w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców oraz darmowe wstępy do parków narodowych.

Karty przysługują rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 - gdy się ono uczy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. Karta przysługiwać będzie samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica. Kartę otrzymać będą mogli nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.

Wykaz uprawnień oraz instytucji albo podmiotów je przyznających MPiPS zamieszcza na stronie internetowej www.rodzina.gov.pl. Podmioty, które przyznają zniżki, będą miały prawo posługiwać się w materiałach reklamowych oraz informacyjnych znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze