Informacje

AFERA FRANKOWA: Prokurator Apelacyjny bada sprawę wyłudzenia 50 mld PLN przez banki udzielające kredytów w CHF

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lutego 2015, 06:18

    Aktualizacja: 13 lutego 2015, 08:41

  • 26
  • Powiększ tekst

Poseł na Sejm RP - Tomasz Kaczmarek złożył w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie "o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa" przez banki udzielające kredytów we frankach szwajcarskich.

Zawiadomieniem posła Tomasza Kaczmarka zajął się Sławomir Górnicki, zastępca dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Generalnej. W piśmie z 6 lutego 2015 roku poinformował on polskiego parlamentarzystę, że jego pismo zostało skierowana do rozpoznania procesowego Prokuratorowi Apelacyjnemu w Warszawie. "O dalszych czynnościach w sprawie (PG II Ko1 222/15 - od red.), w tym decyzji co do wszczęcia postępowania przygotowawczego, zostanie Pan Poseł powiadomiony, stosownie do przepisów procedury karnej, bezpośrednio przez prokuratora przeprowadzającego czynności w tej sprawie" - napisał Sławomir Górnicki, zastępca dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Generalnej.

Zawiadomienie posła Tomasza Kaczmarka trafiło do Prokuratury Generalnej 28 stycznia 2015 roku. Poseł Kaczmarek pisze w nim o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przez działających wspólnie i w porozumieniu członków zarządów i Rad Nadzorczych banków oraz podległych im dyrektorów i pracowników, szeregu przestępstw i malwersacji finansowych, których efektem było wyłudzenie od polskich obywateli minimum 50 mld zł!

W zawiadomieniu posła Kaczmarka znalazł się m.in. wniosek o wszczęcie postępowania karnego w tej sprawie oraz ściganie i ukaranie sprawców "frankowych" przestępstw. Poseł domaga się też przeszukania siedzib wszystkich banków, które udzielały kredytów we frankach celem dokumentacji, dotyczącej wdrażania przez te banki "lichwiarskich narzędzi". Tomasz Kaczmarek poprosił też Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta o nadanie statusu pokrzywdzonych wszystkim osobom, które w Polsce zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich.

Powiązane tematy

Komentarze