Informacje

Tim Cook, szef Apple prezentuje możliwości inteligentnego zegarka fot. PAP / EPA KAY NIETFELD
Tim Cook, szef Apple prezentuje możliwości inteligentnego zegarka fot. PAP / EPA KAY NIETFELD

Inteligentny zegarek od Apple pozwala odbierać rozmowy telefoniczne oraz czyta e-maile

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 marca 2015, 20:03

    Aktualizacja: 9 marca 2015, 20:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch pozwala odbierać rozmowy telefoniczne i czyta e-maile.

Firma zaprezentowała trzy wersje pierwszego inteligentnego zegarka. Apple Watch będący uzupełnieniem iPhone’a, można będzie kupić już od 349 dolarów i od 10 tys. dolarów za limitowaną edycję. Ma on pracować przez 18 godzin na jednym ładowaniu. Zegarek będzie dostępny w USA od 24 kwietnia. Pokazano także zupełnie nowy model MacBooka wyposażony w jedno uniwersalne złącze, ekran Retina i ultra-energooszczędny procesor.

Tim Cook, CEO Apple, zaprezentował nowe możliwości zegarka Apple: urządzenie umożliwia odbieranie rozmów telefonicznych, otrzymywanie powiadomień, czytanie wiadomości e-mail, śledzenie aktywności fizycznej użytkownika oraz sterowanie urządzeniami w inteligentnym domu.

Analitycy zastanawiają się, czy wersja Apple'a ożywi wciąż dość niemrawy rynek tych produktów.Associated Press zwraca uwagę, że podobny sceptycyzm panował, kiedy w 2010 roku Apple zaprezentował swego iPada; wtedy sceptycyzm okazał się zupełnie nieuzasadniony - Apple sprzedał już miliony tych urządzeń, a ich popularność wstrząsnęła rynkiem komputerów osobistych. Tim Cook nazywa Apple Watch rewolucyjnym urządzeniem.

Cook podkreślił, że z Apple Watch "operując z nadgarstka" można będzie telefonować, czytać maile, odtwarzać muzykę, zdalnie otworzyć drzwi garażu, sterować urządzeniami w inteligentnym domu itp., itd. Aplikacji na pierwszy inteligentny zegarek Apple'a powstają już tysiące. W listopadzie firma udostępniła środowisko deweloperskie WatchKit i od tego czasu napisano kilka tysięcy aplikacji, m.in. klienta WeeChat, linii lotniczych, sieci hotelarskich czy przewoźnika Uber. Apple Watch nie będzie miał bezpośredniego dostępu do internetu; ten dostęp zapewni iPhone, z którym inteligentny zegarek będzie współpracował.

Specjalna aplikacja zapewni kontrolę nad treningami poprawiającymi sprawność fizyczną. Ta aplikacja, monitorując aktywność użytkownika, pozwala m.in. na dobór odpowiednich ćwiczeń i diety. Cook powiedział, że z Apple Watch będzie się miało "trenera na nadgarstku". Supermodelka Christy Turlington Burns ogłosiła, że Apple Watch będzie jej pomagał w przygotowaniach do maratonu londyńskiego.

Apple Watch może odbierać wszystkie powiadomienia dostępne na iPhone'ie, łącznie z wiadomościami z portali społecznościowych i zapewnia dostęp do wirtualnego asystenta Siri. Dzięki aplikacji Apple Pay urządzenie to będzie można wykorzystać do płatnośći mobilnych. Nadejście wiadomości Apple Watch zasygnalizuje użytkownikowi puknięciem w nadgarstek. Akumulator powinien zapewnić funkcjonowanie inteligentnego zegarka przez 18 godzin, po czym potrzebne będzie ponowne naładowanie.

Przyjmowanie zamówień na Apple Watch rozpocznie się 10 kwietnia; od 24 kwietnia Apple Watch będzie już dostępny w USA, Kanadzie, W. Brytanii, w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu, w Australii, Japonii, we Francji i w Niemczech.

Nowy MacBook jest cieńszy o 13,1 milimetra (24 procent) w porównaniu z modelem MacBook Air. Komputer posiada 12-calowy wyświetlacz Retina wysokiej rozdzielczości. Zbudowany jest w oparciu o nową architekturę Unibody, co pozwoliło usunąć wiatraki zmniejszyć płytę główną o 67 procent i powiększyć powierzchnię przeznaczoną na baterię o 35 procent. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core M o taktowaniu od 1.3 do 2.9, 8 GB RAM, 256 SSD oraz jedno uniwersalne gniazdo, odpowiadające za komunikację oraz zasilanie komputera - USB-C. Wyposażono go w udoskonaloną klawiaturę z lepiej reagującymi na nacisk klawiszami oraz z touchpadem rozpoznającym siłę nacisku palca. Posiada on interfejs Wi-Fi w standardzie A/C oraz Bluetooth w wersji 4.0. Komputer dostępny będzie w kolorach odpowiadających malowaniu iPhone’ów - srebrnym, szarym i złotym. Za najtańszy model będzie trzeba zapłacić 1299 dolarów.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze