Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska będzie konsultować się z ekologami - co z tego wyjdzie?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 maja 2015, 15:43

  • 2
  • Powiększ tekst

Ok. 90 organizacji ochrony środowiska zaapelowało dziś do obywateli UE, by zmobilizowali się w walce o bioróżnorodność i licznie wzięli udział w konsultacjach społecznych ogłoszonych przez Komisję Europejską w sprawie dwóch dyrektyw.

We wspólnym komunikacie Liga na rzecz Ochrony Ptaków, WWF i France Nature Environnement wzywają w imieniu innych organizacji wszystkich obywateli Unii do mobilizacji na rzecz ochrony środowiska, aby kraje członkowskie lepiej wdrażały "dwa wielkie teksty założycielskie dotyczące ochrony środowiska w Europie" - dyrektywę ptasią z 1979 roku i dyrektywę siedliskową z 1992 roku. Podkreślono, że dokumenty stanowią podstawę programu ochrony przyrody Natura 2000.

Organizacje pozarządowe przypomniały, że Komisja Europejska obecnie prowadzi przegląd obu dokumentów, m.in. na drodze konsultacji społecznych, co "może doprowadzić do ich rewizji lub ponownego sformułowania".

Właśnie z tego powodu ponad 90 organizacji pozarządowych apeluje o liczny udział w konsultacjach, aby obie dyrektywy "zostały utrzymane i lepiej wdrażane".

Na stronie internetowej KE informuje, że w ramach konsultacji prowadzonych do 24 lipca zachęca do udziału w internetowym kwestionariuszu, dostępnym we wszystkich językach UE.

Na początku marca Europejska Agencja Środowiska informowała w raporcie, że UE nie spełniła swoich celów w zakresie ochrony środowiska, zwłaszcza jeśli chodzi o bioróżnorodność, która "w dalszym ciągu ulega degradacji".

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze