Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Trudne spotkanie w Brukseli: Cipras kontra Juncker

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 czerwca 2015, 15:23

  • 0
  • Powiększ tekst

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się dziś wieczorem z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, jednak nie należy oczekiwać, by podczas rozmowy strony doszły do porozumienia - poinformował dziś rzecznik KE Margaritis Schinas.

"Nie oczekujemy dziś wieczorem konkretnych rezultatów" - powiedział Schinas na dzisiejszej konferencji prasowej. "To pierwsza dyskusja, a nie rozmowa finalizująca" - dodał.

Schinas podkreślił, że zawarcie porozumienia musi być jednomyślną decyzją wszystkich państw należących do strefy euro. "Komisja jest tu mediatorem" - zaznaczył.

Media donoszą, że w środę z Ciprasem ma się spotkać również szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem wraz z przedstawicielami MFW i EBC. Rzecznik KE nie potwierdził tej informacji, podkreślając, że premier Grecji przyjeżdża do Brukseli "na osobiste zaproszenie" Junckera.

Cipras powiedział we wtorek, że jego rząd w nocy przesłał wierzycielom całościowy i realistyczny plan reform. Wezwał europejskich przywódców do zaakceptowania tego planu, aby można było zawrzeć długo oczekiwane porozumienie. Później we wtorek Dijsselbloem poinformował, że postępy w negocjacjach z Grecją nie są wystarczające, by odblokować kolejną transzę pomocy finansowej dla Aten, a w tym tygodniu nie ma szans na porozumienie w tej sprawie.

Z wtorkowych doniesień mediów wynika, że Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodniły warunki porozumienia, które zaproponują Grecji w celu zakończenia czteromiesięcznych negocjacji w sprawie zadłużenia kraju. Jeśli projekt wierzycieli zostanie przyjęty, Ateny otrzymają zamrożoną na skutek impasu w negocjacjach kolejną transzę pomocy - 7,2 mld euro.

Spotkanie szefa KE i Ciprasa zaplanowane jest na godz. 20.30.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze