Informacje

Szef Komisji Europejskiej Jaec-Claude Juncker, premier Grecji Aleksis Cipras i przewodniczący Rady Europy Donald Tusk na unijny szczycie w Brukseli 10 czerwca w  fot. PAP /  EPA/VIRGINIA MAYO
Szef Komisji Europejskiej Jaec-Claude Juncker, premier Grecji Aleksis Cipras i przewodniczący Rady Europy Donald Tusk na unijny szczycie w Brukseli 10 czerwca w fot. PAP / EPA/VIRGINIA MAYO

Standard &Poor's ponownie obniżył rating Grecji, impas trwa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 czerwca 2015, 23:54

  • 0
  • Powiększ tekst

Agencja Standard &Poor's ponownie obniżyła w środę rating Grecji z dalszą negatywną perspektywą podkreślając, że bez porozumienia z wierzycielami Atenom grozi niewypłacalność w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Premier Cipras prowadzi rozmowy "ostatniej sznasy" w Brukseli.

Agencja obniżyła rating Grecji o 1 poziom z i tak już niskiego "CCC+" do "CCC".

W opublikowanym komunikacie podkreślono, że możliwe jest dalsze obniżenie tego ratingu jeśli nie zostanie osiągnięty postęp w negocjacjach na temat spłaty zadłużenia i dalszej pomocy finansowej między rządem greckim i "trojką" wierzycieli - Unią Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

W środę wieczorem premier Grecji Aleksis Cipras spotkał się w Brukseli, na marginesie szczytu UE - Ameryka Łacińska, z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francoisem Hollande. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.

Wcześniej Komisja Europejska oświadczyła, że dotychczasowe oferty rządu Grecji w sprawie przezwyciężenia impasu w negocjacjach są wciąż niewystarczające.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro.

Odblokowanie tych środków ma kluczowe znaczenie, gdyż grecka kasa jest pusta, a zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze