Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Sieci światłowodowe mają być informacyjnym krwiobiegiem państwa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 listopada 2015, 10:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Sieci światłowodowe są nerwem naszego społeczeństwa, jednak jako praktyk przekonałam się, że w ich budowie jest wiele barier niezbędnych do zniesienia - powiedziała dziś Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska. Zapowiedziała też uproszczenie przepisów i szukanie nowych środków na inwestycje.

"Sieci szerokopasmowe są ważnym nerwem naszego życia, od pewnego czasu skupiamy się zarówno w biznesie prywatnym jak i tym dotowanym ze środków unijnych na ich budowaniu. W tej chwili to najbardziej cywilizacyjnotwórczy odcinek naszego działania" - podkreśliła Streżyńska podczas VII edycji Konferencji Sieci Szerokopasmowych.

Jak zaznaczyła, z własnego doświadczenia wie, że należy w pierwszej kolejności zająć się uproszczeniem prawa w zakresie budowy infrastruktury.

"Podczas budowania wielkopolskich i mazowieckich sieci światłowodowych przekonałam się, jak niewiele znaczy racjonalność biznesowa w stosunku do zapisów formalno-prawnych, krajowych jak i unijnych. Zbyt często blokują i opóźniają one inwestycje, nie doczekawszy się wyjaśnienia ze strony właściwych organów" - zaznaczyła minister.

Zapowiedziała też, że pierwszą sprawą, jaką zajmie się na nowym stanowisku, będzie zmiana megaustawy (o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych), aby ułatwiała inwestycje w sieci. Kolejnym zapowiedzianym przez nią działaniem, ma być wdrożenie unijnej dyrektywy o obniżeniu kosztów inwestycji szerokopasmowych.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze