Informacje

fot. materiały prasowe Tauron-Wydobycie
fot. materiały prasowe Tauron-Wydobycie

Tauron ostatecznie kupił kopalnię węgla Brzeszcze za symboliczną złotówkę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 grudnia 2015, 12:32

  • 4
  • Powiększ tekst

Spółka Nowe Brzeszcze Grupa Tauron oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zawarły w czwartek umowę sprzedaży części kopalni Brzeszcze. Za aktywa zakładu, który jeszcze niedawno należał do Kompanii Węglowej (KW) Tauron zapłacił symboliczną złotówkę. Jest to trzecia kopalnia należąca do grupy Tauron.

Jak podał Tauron w przesłanym mediom komunikacie, przedmiotem umowy jest nabycie części Zakładu Górniczego w Brzeszczach jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą składniki materialne i niematerialne wykorzystywane do wydobycia, produkcji i zbywania węgla oraz metanu.

Przedwstępna warunkowa umowa nabycia tych aktywów zawarta została w październiku br. Ustalono wtedy, że Tauron zapłaci za nie 1 zł i że znajdą się one do końca 2015 r. - po uzyskaniu wszystkich zgód korporacyjnych i UOKiK oraz decyzji Ministerstwa Środowiska o przeniesieniu koncesji, co już nastąpiło - w spółce Nowe Brzeszcze Grupa Tauron.

"Naszym celem jest kontynuowanie dotychczasowej działalności prowadzonej w przejmowanej części kopalni Brzeszcze, a także przeprowadzenie w zakładzie niezbędnych inwestycji poprawiających jego efektywność" - powiedział prezes spółek Tauron Wydobycie oraz Nowe Brzeszcze Grupa Tauron Łukasz Brzózka.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kopalnia Brzeszcze ma w przyszłości zostać włączona do spółki Tauron Wydobycie, do której obecnie należą już Zakład Górniczy Janina w Libiążu oraz Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.

Dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze zakłady wydobywcze grupy Tauron w prawie 70 proc. mają pokrywać zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu. Do tej pory wskaźnik ten wynosił ok. 40 proc.

W dniu zawarcia umowy ok. 1500 pracowników kopalni Brzeszcze przeszło do nowego pracodawcy. Warunki przejścia załogi zakładu oraz kluczowe kwestie dotyczące zatrudnienia ustalone zostały w porozumieniu zarządu spółki celowej z organizacjami związkowymi z Brzeszcz.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów KW - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swym działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r. grupa Tauron wyprodukowała ok. 3,5 mln ton węgla kamiennego.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze