Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Chiny handlowym numer 1

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 lutego 2013, 15:46

  • 0
  • Powiększ tekst

Chińczycy prześcignęli USA i stali się liderem globalnego handlu.

Koniec z dominacją Stanów Zjednoczonych w światowym handlu. Teraz nr 1 są Chiny. Jeśli chodzi o wartość eksportu i importu w ubiegłym roku Państwo Środka okazało się lepsze od USA, które po drugiej wojnie światowe stały się globalnym liderem – donosi ekonomia24.pl.

Jak informuje portal, z danych amerykańskiego Departamentu Handlu wynika, że w 2012 roku wartość eksportu i importu USA wyniosła 3,82 biliona dolarów, natomiast chiński urząd celny podał, że pod tym względem druga gospodarka na świecie okazała się lepsza o 48 miliardów dolarów.

Według ekspertów cytowanych przez portal,  rosnące wpływy Chin w handlu mogą doprowadzić do rozbicia dotychczasowego układu w tej dziedzinie. Pod koniec obecnej dekady eksport Niemiec do Państwa Środka może być dwa razy większy niż do sąsiedniej Francji.

Co ciekawe amerykańska gospodarka jest ponad dwukrotnie większa niż chińska. Produkt krajowy brutto USA, według Banku Światowego, w 2011 roku wynosił 15 bilionów dolarów, zaś w przypadku Państwa Środka było to 7,3 bln dolarów – zaznacza ekonomia24.pl

- To uderzające, że gospodarka stanowiąca tylko część potencjału USA ma większy wolumen handlu – podkreśla przywoływany przez portal Nicholas Lardy z waszyngtońskiego Peterson Institute for International Economics.

W styczniu tego roku - jak informuje ekononomia 24.pl - wymiana handlowa Chin z zagranicą zwiększyła się bardziej niż prognozowano. Eksport wzrósł o 25 proc., zaś import o 28,8 proc. Eksperci zaznaczają, że  dane za dwa pierwsze miesiące roku mogą być nieco zniekształcone z powodu trwających przez tydzień w Chinach obchodów z okazji nowego roku księżycowego.

Co do jednego nie ma jednak cienia wątpliwości. Chińczycy z pewnością nie prowadzą księżycowej gospodarki.

JKUB/ekonomia24.pl

Powiązane tematy

Komentarze