Chiny z mocnym wzrostem obrotów w handlu zagranicznym
Chiny odnotowały we wrześniu największy w tym roku wzrost importu, a eksport utrzymał silny trend zwyżkowy – wynika z wtorkowych danych oficjalnych. Komentatorzy wiążą ożywienie handlu zagranicznego ze znoszeniem restrykcji przeciwepidemicznych na świecie.
Wartość eksportu z Chin była we wrześniu o 9,9 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku – poinformował urząd celny. Agencja Reutera zaznacza, że wzrost był zbliżony do prognoz analityków i nieco wyższy od sierpniowego, gdy wyniósł 9,5 proc.
Znacznie wyższy od oczekiwań był natomiast wzrost wartości importu, która była we wrześniu o 13,2 proc. większa niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się wzrostu o zaledwie 0,3 proc. po spadku o 2,1 proc., jaki odnotowano w sierpniu.
Kurs chińskiego juana względem amerykańskiego dolara wzrósł w ubiegły piątek do najwyższego poziomu od 17 miesięcy – podkreśla Reuters.
Dobre wyniki z września sugerują ożywienie chińskiego eksportu po spadku zamówień zagranicznych, wynikającym z pandemii Covid-19. Gospodarki świata wznawiają działalność, a chińskie firmy walczą o większy udział w rynku, podczas gdy ich zagraniczni rywale wciąż borykają się ze spadkiem mocy produkcyjnych.
„Pełny obraz jest taki, że dostawy za granicę wciąż są mocne, a spadek zapotrzebowania na towary związane z Covid-19, takie jak maseczki, jest w większości równoważony przez ożywienie szerszego popytu na wyprodukowane w Chinach dobra konsumpcyjne” – ocenił ekonomista z Capital Economics, Julian Evans-Pritchard.
W Chinach odnotowano również wzrost aktywności przemysłu, wiązany ze stopniowym wznawianiem handlu międzynarodowego. Analitycy ostrzegają jednak, że eksport może wkrótce przestać rosnąć, gdy popyt na chiński sprzęt ochronny się zmniejszy.
We wrześniu Chiny kupowały z zagranicy więcej soi, zbóż, półprzewodników, miedzi i produktów stalowych – wynika z danych urzędu celnego. Eksperci spodziewają się dalszych wzrostów importu w związku z rosnącym popytem wewnętrznym.
Czytaj też: Polacy rzadziej w sklepach. Rośnie wartość jednorazowych zakupów
PAP/kp