Informacje

freeimages.pl/Nimalan Tharmalingam
freeimages.pl/Nimalan Tharmalingam

KNF chce w marcu przedstawić skutki finansowe prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 lutego 2016, 14:51

    Aktualizacja: 2 lutego 2016, 14:52

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja Nadzoru Finansowego wysłała do banków ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych i planuje w marcu zakończyć prace i przedstawić swoje wyliczenia - poinformował Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

"Na obecnym etapie zakończenie i przedstawienie wyliczeń jest planowane w marcu bieżącego roku, po ich przedyskutowaniu na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedział we wtorek Dajnowicz.

Rzecznik poinformował, że bankom zaangażowanym w kredyty walutowe zostały przedstawione ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy.

"Doręczono i objaśniono prezesom banków posiadających największy wartościowo udział kredytów walutowych ankietę nadzorczą dotyczącą skutków prezydenckiej ustawy" - powiedział Dajnowicz.

"Ankieta została przygotowana w taki sposób, że na podstawie danych zawartych w okresowej sprawozdawczości banków do KNF, jak i wyników wcześniejszych ankiet nadzorczych będzie można zweryfikować jej prawidłowe wypełnienie przez banki" - dodał.

Poinformował, że sprawa jest istotna systemowo, więc wymagane jest przez KNF "osobiste zaangażowanie i odpowiedzialność zarządów banków" za rzetelne i terminowe dostarczenie danych.

W połowie stycznia Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która ma określić skutki finansowe tej regulacji.

Prezydencki projekt zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Oprócz restrukturyzacji dobrowolnej, proponuje się restrukturyzację przymusową, w której określony ma być tzw. kurs sprawiedliwy, który będzie wyliczany indywidualnie. Ostatni mechanizm zakłada przeniesienie nieruchomości na kredytodawcę ze skutkiem zwolnienia z długu.

W projekcie założono możliwość odliczania kosztów przewalutowania kredytów walutowanych od podatku bankowego. Maksymalnie wysokość podatku mogłaby być w ten sposób zmniejszona o 20 proc., a kwota nieodliczona w konkretnym miesiącu mogłaby przechodzić na kolejne okresy.

Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP oceniał, że prace nad prezydenckim projektem powinny zostać ukończone w tym roku.

Powiązane tematy

Komentarze