Ryzyko związane z kredytami walutowymi powinno słabnąć
Ryzyko związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych powinno sukcesywnie słabnąć wraz z wdrażaniem rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej - uznał podczas posiedzenia ws. nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym Komitet Stabilności Finansowej (KSF).
O posiedzeniu Komitetu poinformował NBP w komunikacie.
Komitet, jak informuje komunikat, „podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do Ministra Rozwoju i Finansów dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0 proc., a także zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego informacji o jego aktualnej wysokości oraz wskaźnikach będących podstawą wyznaczenia tego bufora”.
Przedstawiciel Ministra Rozwoju i Finansów zgodził się z rekomendacją i poinformował o braku potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie - czytamy.
Komitet, zaznacza komunikat, omówił też „źródła ryzyka w polskim systemie finansowym analizowane i ocenianie na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród instytucji reprezentowanych w KSF”.
Ich struktura i hierarchia nie zmieniły się istotnie w stosunku do poprzedniego okresu. W opinii Komitetu ryzyko związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych powinno sukcesywnie słabnąć wraz z wdrażaniem rekomendacji KSF-M - czytamy.
Chodzi o rekomendacje KSF ze stycznia br., w których Komitet rekomendował bankom posiadającym walutowe kredyty mieszkaniowe m.in. wprowadzenie bufora ryzyka systemowego w wysokości 3 proc. - miał to być jeden z elementów, mających skłaniać banki do przewalutowania tych kredytów.
Komitet, jak zaznacza komunikat, analizował też w piątek sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych „w kontekście wysokiej aktywności na tym rynku”.
W opinii Komitetu sytuacja na rynku mieszkaniowym jest stabilna, ale powinna być monitorowana - czytamy.
W posiedzeniu wzięli udział: członek zarządu NBP Paweł Szałamacha, jako przewodniczący, wiceminister finansów Piotr Nowak, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski i prezes BFG Zdzisław Sokal.
Na podst. PAP