Hardt z RPP: prezydencki projekt wsparcia kredytobiorców bezpieczny dla systemu finansowego
Prezydencki projekt wsparcia kredytobiorców nie zagraża stabilności systemu finansowego - uważa Łukasz Hardt z RPP. Jego zdaniem, kluczowy głos ws. ewentualnego przyjęcia tzw. ustawy spreadowej powinien mieć Komitet Stabilności Finansowej.
Opublikowany w środę prezydencki projekt ws. wsparcia dla kredytobiorców zakłada utworzenie w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nowego Funduszu Restrukturyzacyjnego. Projekt przewiduje, że maksymalne roczne obciążenie sektora bankowego wyniesie 3,2 mld zł rocznie.
Prezydencki projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców mieszkaniowych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej jest propozycją odpowiedzialną, która z jednej strony może stanowić realną pomoc dla tej grupy osób, a z drugiej nie zagraża stabilności systemu finansowego - powiedział PAP Biznes Hardt.
Z punktu widzenia polityki pieniężnej ważne jest to, że proponowane mechanizmy restrukturyzacji kredytów walutowych nie powinny zakłócać mechanizmów transmisji polityki monetarnej, co z pewnością miałoby miejsce, gdyby zdecydowano się na przymusowe przewalutowanie - dodał.
Zdaniem członka RPP, kluczowy głos ws. ewentualnego równoległego przyjęcia tzw. ustawy spreadowej powinien mieć KSF.
Propozycja prezydencka w żaden też sposób nie zamyka możliwości dochodzenia przez kredytobiorców swoich roszczeń wobec banków na drodze sądowej, np. w kwestii tzw. spreadów walutowych. Odnośnie tego, czy równolegle do zaproponowanych w ostatnich dniach nowych rozwiązań wspierających kredytobiorców powinna być przyjęta przez parlament tzw. ustawa spreadowa rozstrzygający powinien być głos Komitetu Stabilności Finansowej - powiedział.
Nie można dopuścić do takiej sytuacji, aby mix regulacji wspierających kredytobiorców zachwiał stabilnością systemu bankowego - dodał.
Hardt podkreślił rolę regulatorów rynku przy implementacji rozwiązań zaproponowanych przez prezydenta.
W procesie implementowania rozwiązań zaproponowanych przez Kancelarię Prezydencką ważne będzie to, aby zobowiązać banki do rzetelnego informowania swoich klientów o korzyściach i możliwych zagrożeniach wynikających z przewalutowania kredytu walutowego na złotowy. Odpowiedni regulatorzy rynku nie mogą dopuścić do takiej sytuacji, aby w tym procesie banki wykorzystywały swoją przewagę informacyjną nad klientem - powiedział.
Czytaj także: Nowe propozycje prezydenta Dudy w sprawie pomocy dla frankowiczów
Na podst. PAP