Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Obrót bezgotówkowy w sektorze MSP stanowi tylko 20 proc. transakcji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 lutego 2016, 07:31

    Aktualizacja: 9 lutego 2016, 07:39

  • 3
  • Powiększ tekst

Sektor bankowy popiera najnowszą propozycję Ministerstwa Finansów w zakresie obniżenia progu dla rozliczeń pomiędzy firmami z poziomu ekwiwalentu 15 tysięcy euro w polskiej walucie do 15 tysięcy złotych. Jak powiedział Mieczysław Groszek – bankowiec, ekonomista i wiceprezes Związku Banków Polskich, zaproponowane rozwiązanie wprowadza wiele pozytywnych elementów do gospodarki i obniża tzw. społeczne koszty emisji pieniądza gotówkowego, który wynosi obecnie około 1% PKB i wpływa na zyski NBP trafiające finalnie również do budżetu państwa.

– Projekt wprowadza też digitalizację, czyli korzystanie z technik elektronicznych dla sektora małych firm nie tylko w zakresie dokonywania rozliczeń, ale również w zarządzaniu finansami.

Obrót bezgotówkowy oznacza, że wszystkie ważne transakcje finansowe przedsiębiorstwa są w jednym miejscu, a saldo rachunku jest przejrzyste i łatwo dostępne. Istotność wprowadzenia małego biznesu do gospodarki elektronicznej potwierdza przykład innych państw o efektywnej gospodarce, gdzie udział obrotów bezgotówkowych jest bardzo wysoki. W Polsce odsetek ten wynosi jedynie 20% wszystkich transakcji przy 80% rozliczeń gotówkowych – zauważa Groszek.

eNewsroom/pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze