Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Brexit będzie ciosem też dla samej Wielkiej Brytanii

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 lutego 2016, 06:27

  • 1
  • Powiększ tekst

Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest wielkim problemem wykreowanym przez Davida Camerona na potrzeby polityki wewnętrznej kraju.

Jak powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, eksperyment wymknął się spod kontroli, sytuacja robi się niebezpieczna, a według sondaży zwolenników opuszczenia UE jest więcej niż tych, którzy opowiadają się za pozostaniem we Wspólnocie.

– Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii byłaby zupełnie inną Wspólnotą, dysponującą znacznie mniejszym potencjałem i gorszą pozycją ekonomiczną w stosunku do światowych graczy jak Chiny czy USA. Wielka Brytania jest przemysłową i finansową potęgą, a koszty Brexitu dla Unii Europejskiej mogłyby przekroczyć 100 mld euro. Największym poszkodowanym w całej sytuacji byłaby jednak sama Wielka Brytania. Nie wiadomo, jakie byłyby losy City jako europejskiego centrum handlowego, a brytyjska gospodarka z utrudnionym dostępem do europejskiego rynku z pewnością odniosłaby poważne straty. Wyjście z UE mogłoby być także powodem ożywienia nastrojów separatystycznych w Szkocji, która prawdopodobnie wolałaby być częścią Unii Europejskiej, a nie Wielkiej Brytanii – opisuje Arendarski.

eNewsroom.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze