Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Polska firma będzie monitorować jakość chińskich części i podzespołów do aut

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 lutego 2016, 18:12

    Aktualizacja: 25 lutego 2016, 08:10

  • 0
  • Powiększ tekst

Należąca do grupy Work Service firma Exact Systems otwiera swoją spółkę w Chinach. Zamierza zatrudnić w tym roku 100 osób, które będą kontrolowały wyroby produkowane przez kilku producentów samochodów oraz dostawców części i podzespołów.

Jak poinformowała w środę firma, Chiny to dwunaste państwo - i pierwsze poza Europą - w którym powstanie jej lokalna spółka. Jej przedstawiciele przypominają, że w ub. roku wyprodukowano tam 24,5 mln samochodów i sprzedano 24,6 mln - co czyni ten kraj największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie.

Prezes Exact Systems Paweł Gos zaznaczył, że branża motoryzacyjna w ostatnich latach była lokomotywą całej chińskiej gospodarki. I choć dane o wzroście tamtejszego PKB na poziomie 6,9 proc. są najgorsze od kilku lat, wciąż są dodatnie. Według prognoz utrzymać powinna się też obecna dynamika produkcji i sprzedaży pojazdów - również chińskich marek.

"W 2015 r. sprzedaż chińskich marek samochodów osobowych osiągnęła 8,7 mln sztuk, o 15 proc. więcej w porównaniu roku do roku. Tym samym rodzime marki osiągnęły ponad 41-proc. udział w całkowitej sprzedaży samochodów osobowych w Chinach. Wszystkie te elementy stanowią znakomity grunt do ekspansji" - ocenił Gos.

Firma zapowiada wolę przeniesienia dobrze działającego i efektywnego modelu jej pracy na chiński grunt. Powstające od podstaw chińskie przedstawicielstwo, które ma działać w szczególności w Szanghaju i okolicach, już otrzymało zgodę lokalnego sądu rejestrowego na działanie, a wkrótce ma dostać licencję biznesową.

Odpowiedzialny za przedsięwzięcie dyrektor ds. rozwoju rynków zagranicznych Paweł Wieczorek zaakcentował, że na chińskim rynku firma nie czuje się anonimowo. W tym roku liczy na co najmniej jeden kontrakt z producentami własnego wyposażenia oraz z kilkoma dostawcami części motoryzacyjnych. W sumie do końca tego roku planuje zatrudnienie około 100 osób.

Założenia te wynikają m.in. z wieloletniej już współpracy z klientami w Europie, którzy mają zakłady na terenie Chin i zapraszają swojego partnera także do współpracy w Chinach. "Ponadto mamy dobre rozeznanie w rynku dostawców ze strony partnerów chińskich, dla których wykonujemy zlecenia w wielu krajach europejskich. Od wielu lat pracujemy również z filiami chińskich zakładów zlokalizowanych w Polsce" - wyjaśnił Wieczorek.

Prezes Gos wskazał też na możliwość wsparcia na rynku chińskim polskich dostawców dostarczających swoje części i komponenty do chińskich producentów samochodów.

"Taka pomoc dziesięć tysięcy kilometrów od macierzystych zakładów może okazać się nieocenionym patriotycznym wsparciem i podnosić konkurencyjność polskich fabryk" - ocenił.

Dotąd mająca siedzibę w Częstochowie firma Exact Systems rozwijała działalność w zakresie kontroli jakości części samochodowych w jedenastu krajach (Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja, Rosja, Wielka Brytania, Turcja, Rumunia, Węgry, Belgia, Holandia). Pracuje w nich obecnie niemal 5 tys. kontrolerów jakości. Spółki zagraniczne generują prawie połowę przychodów firmy.

Exact Systems jest spółką zależną grupy kapitałowej Work Service.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze