Informacje

Polska spółka skontroluje jakość części w rumuńskim oddziale francuskiego koncernu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lipca 2017, 13:17

  • 0
  • Powiększ tekst

Rumuńska spółka z częstochowskiej grupy Exact Systems od lipca zajmuje się kontrolą jakości i sortowaniem części w fabryce koncernu Dacia w Mioveni, gdzie wytwarzane są m.in. modele Logan, Sandero i Duster. Do końca roku spółka chce przyjąć do pracy nawet 80-100 osób

Działająca na rynku od 13 lat częstochowska grupa Exact Systems specjalizuje się w kontroli jakości, czyli selekcji, naprawie i sortowaniu części, komponentów i wyrobów gotowych dla branży motoryzacyjnej. Spółki grupy działają w 12 krajach, współpracując m.in. z takimi producentami samochodów jak Renault, Audi, Volvo, Fiat Chrysler Automobiles czy Volkswagen. Od lipca do grona klientów grupy dołączyła Dacia - największy rumuński producent samochodów.

Po długim okresie audytowania i procesie zatwierdzania, który w przypadku zakładów OEM, czyli producentów oryginalnego wyposażenia jest standardem, nasza rumuńska spółka została wybrana przez zakład Dacia jako preferowana firma sortująca - poinformował prezes Exact Systems Paweł Gos.

Dacia jest częścią francuskiego koncernu Renault. Od początku tego roku do końca maja rumuńska fabryka Dacii wyprodukowała ok. 143 tys. aut. Roczna umowa z zakładem Automobile Dacia SA w Mioveni obowiązuje od 1 lipca br. Exact Systems został jednym z trzech autoryzowanych dostawców rozwiązań w zakresie kontroli jakości (czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów i wyrobów gotowych) dla Dacii i jej dostawców zewnętrznych.

Exact Systems świadczy już podobne usługi m.in. dla koncernu Renault w Turcji, FCA w Polsce, Volkswagena i Daimlera w Niemczech oraz Audi i Volvo w Belgii. W związku z kontraktem z koncernem Dacia, grupa liczy na dalszy rozwój swojej rumuńskiej spółki, która obecnie zatrudnia blisko 300 kontrolerów jakości. Do końca roku liczba zatrudnionych ma zwiększyć się o ok. 30 proc., czyli nawet 80-100 osób.

Przedstawiciele Exact Systems podkreślają, że zostanie autoryzowanym dostawcą Dacii to szansa dalszego rozwoju nie tylko rumuńskiej spółki, ale i całej grupy.

Taka akredytacja daje nam dostęp do zleceń na terenach zakładów montażowych zarówno producenta, jak i jego dostawców. Dacia na co dzień współpracuje z ponad 350 dostawcami, wśród których zdecydowana większość, bo ok. 85 proc., to producenci międzynarodowi. To atrakcyjna baza potencjalnych klientów - wskazał członek zarządu grupy Jacek Opala.

Głównymi klientami Exact Systems są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów, a także zakłady produkcyjne z branży elektronicznej, AGD i kosmetycznej. Firma, oprócz Polski, ma przedstawicielstwa w Czechach, Niemczech, na Słowacji, w Turcji, Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Belgii, Holandii oraz Chinach.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze