Informacje

Najbogatsi Polacy 2016 według miesięcznika "Forbes”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lutego 2016, 05:55

    Aktualizacja: 25 lutego 2016, 08:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Magazyn „Forbes” opublikował właśnie listę najbogatszych Polaków w 2016 roku. Jak prezentuje się pierwsza „dziesiątka” najbogatszych ludzi w Polsce?

Pod koniec lipca 2015 roku nagłą śmiercią odszedł z tego świata Jan Kulczyk, wieloletni lider listy najbogatszych Polaków według „Forbesa”. I choć najsłynniejszego polskiego miliardera nie ma już wśród nas, to w 2016 roku jego nazwisko wciąż pozostaje na samym szczycie słynnego zestawienia. Ma to miejsce za sprawą jego dzieci i spadkobierców dorobku zarazem – Sebastiana i Dominiki – którzy ze wspólnym majątkiem w wysokości 15,9 miliarda złotych otwierają tegoroczny ranking „Forbesa”.

Drugie miejsce rankingu najbogatszych Polaków już kolejny rok z rzędu należy do Zygmunta Solorza-Żaka. I to nawet pomimo faktu, że względem roku 2015 jego majątek skurczył się dokładnie o 2 miliardy złotych. Magnat polskich mediów, nieodłącznie kojarzony z telewizją Polsat, ponownie musiał uznać wyższość rodziny Kulczyków, ale pozycję sprzed roku zdołał zachować. W kolejnym roku czeka go jednak zacięta walka o jej utrzymanie, bo po piętach sukcesywnie depcze mu inny słynny miliarder z apetytem na finansowe sukcesy.

Gdyby chodziło o rajdy samochodowe, w których odniósł już nie jeden wielki sukces, Michał Sołowow byłby pewnie niepocieszony z powodu zajęcia ostatniej pozycji na podium. W rankingu „Forbesa” nie chodzi jednak o sportowe emocje, a o chłodno skalkulowane wyniki finansowe, a tutaj Sołowow ma sporo powodów do zadowolenia. Nie dość, że w zestawieniu najbogatszych Polaków zdołał utrzymać pozycję sprzed roku, to jeszcze powiększył swój majątek o 1,5 miliarda złotych, znacznie zmniejszając tym samym dystans dzielący go od Solorza-Żaka. Jeśli właściciel Polsatu nadal będzie tracił, a Sołowow zyskiwał, to w przyszłym roku ścisła czołówka rankingu „Forbesa” może wyglądać już zgoła inaczej.

Zarówno Dominika i Sebastian Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, jak i Michał Sołowow, jako jedyni Polacy znaleźli się w tym roku w gronie światowych miliarderów amerykańskiego „Forbesa”.

Do pierwszej dziesiątki przebojem wdarła się rodzina Furmanów, dla której jest to debiut na liście 100 najbogatszych Polaków, i to od razu na wysokiej, 7. pozycji. Jacek, Wojciech i Tomasz z sukcesem prowadzą firmę Aflofarm, którą zakładał jeszcze ich ojciec Andrzej. I udowadniają, że suplementy i leki bez recepty to w Polsce gigantyczny rynek, na którym bardzo szybko można dorobić się gigantycznych pieniędzy.

Jak czytamy na łamach magazynu „Forbes”, w tym roku załapanie się do setki najbogatszych Polaków było znacznie trudniejsze niż przed rokiem. W zeszłym wystarczyło mieć aktywa warte 240 mln złotych, a teraz na 100. miejscu znalazł się Zbigniew Grycan z majątkiem w wysokości 340 mln zł. Wzrosła również liczba miliarderów: ostatnio było ich 20, a w tym roku jest już o pięciu więcej.

10 najbogatszych Polaków 2016 według „Forbesa”:

1: Sebastian i Dominika Kulczyk - 15,9 mld zł

2: Zygmunt Solorz-Żak - 9,9 mld zł

3: Michał Sołowow - 9,2 mld zł

4: Dariusz Miłek - 3,5 mld zł

5: Jerzy i Anna Starakowie - 2,9 mld zł

6: Leszek Czarnecki - 2,1 mld zł

7: Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie - 1,6 mld zł

8: Jarosław Pawluk - 1,6 mld zł

9: Antoni Ptak - 1,5 mld zł

10: Solange i Krzysztof Olszewscy - 1,4 mld zł

Źródło: Forbes / MK

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze