Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Masz pomysł na biznes? Rusza program wsparcia dla Polski Wschodniej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 marca 2016, 08:53

  • 1
  • Powiększ tekst

Start-upy z Polski Wschodniej mogą liczyć na wsparcie warte nawet 200 mln euro - od wtorku osoby do 35. roku życia, które mają pomysł na innowacyjny biznes, mogą zgłaszać się do programu wspierającego powstawanie i rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.

"Platformy startowe dla nowych pomysłów" to pilotaż w ramach programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020. Na razie przeznaczono na nie 20 mln euro, ale jeśli pilotaż się sprawdzi, na dalsze wsparcie start-upów ma trafić kolejne 180 mln euro. Oferta Platform startowych skierowana jest do osób do 35. roku życia, które mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą uruchomić go w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej, czyli lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

"Nabór do trzech Platform startowych - Hub of Talents, TechnoparkBiznesHub, Connect - prowadzony będzie w trybie ciągłym za pośrednictwem strony internetowej: www.PlatformyStartowe.gov.pl. Pomysły mogą zgłaszać zarówno pojedyncze osoby, jak i zespoły. Ważne, aby zgłaszany pomysł nie był przedmiotem już prowadzonej działalności gospodarczej pomysłodawców" - wyjaśnił resort rozwoju.

"Jeżeli pomysł zostanie pozytywnie oceniony w ramach wstępnej weryfikacji, kandydaci zostaną zaproszeni na spotkanie z doświadczonymi przedsiębiorcami i ekspertami, przed którymi w szczegółach zaprezentują swój pomysł. Zakwalifikowani do programu Platform, w pierwszym kroku rejestrują w Polsce Wschodniej przedsiębiorstwo typu start-up w formie spółki z o.o. Start-up zostanie objęty kompleksową i profesjonalną opieką Platformy startowej, o udział w której ubiegał się pomysłodawca" - zaznaczyło MR.

Jak podkreśliło ministerstwo, wsparcie ma obejmować "mentoring, coaching i inne specjalistyczne usługi (np. technologiczne, inżynierskie, wzornicze, marketingowe czy prawne) wynikające z indywidualnych potrzeb start-upu". Dzięki tej pomocy - zdaniem MR - start-up będzie efektywnie pracować nad stworzeniem modelu biznesowego, w tym produktu gotowego do wejścia na rynek.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślał niedawno w rozmowie z PAP, że stworzenie przedsiębiorstwa typu start-up wiąże się z większym ryzykiem niż uruchomienie standardowego przedsięwzięcia biznesowego.

"Wynika to z braku pewności, czy oferowany produkt przyjmie się na rynku, tym bardziej, że działalność start-upów - co do zasady - polega na odnajdywaniu własnego modelu biznesowego, który zamieni pomysł na zysk. Dlatego program Platform zakłada działania etapowe. Najpierw w wyniku analizy eksperckiej zostanie wybrany najlepszy pomysł na wyrób lub usługę. Następnym krokiem jest stworzenie minimalnej wersji produktu (tzw. MVP), który będzie można zaoferować pierwszym klientom. Końcowym etapem jest stworzenie docelowego modelu biznesowego dla start-upu i przygotowanie go do wdrożenia. Wtedy będzie można liczyć na unijną dotację w wysokości nawet 800 tys. zł na rozwinięcie działalności na rynku" - tłumaczył.

Start-upowcy zostaną objęci opieką mentora, który będzie im doradzał w zakresie rozwoju biznesu, a także dzielił się swoimi kontaktami, które umożliwią pozyskanie partnerów biznesowych czy pierwszych klientów. Mentorami będą m.in. doświadczeni przedsiębiorcy, inwestorzy, aniołowie biznesu, czyli osoby, które wielokrotnie wprowadzały na rynek produkty i wiedzą, na co zwrócić uwagę oraz jakie rozwiązania przyjąć. Uczestnikom programu zostanie zapewniona odpowiednia infrastruktura, obsługa księgowa i prawna, doradztwo podatkowe czy szkolenia.

"Ponadto miasta udostępnią nieodpłatnie swoje lokale na potrzeby eventów oraz będą promować przedsiębiorczość typu start-up. Miasta coraz lepiej rozumieją swoją rolę w kształtowaniu korzystnego klimatu dla innowacyjnego biznesu, bo to przecież od ich atrakcyjności zależy decyzja o miejscu zamieszkania i lokowania działalności przez przedsiębiorcę" - tłumaczył wiceminister.

Dodał, że miasta powinny rozwijać politykę "miasta przyjaznego start-upom". Niektóre, jak Rzeszów czy Suwałki, już oferują ułatwienia w dostępie do żłobków, przedszkoli i szkół dla dzieci przedsiębiorców lokujących firmy na ich terenie. W Kielcach opiekun start-upu w ramach tzw. softlandingu pomoże w znalezieniu mieszkania, a w Lublinie uruchomiona zostanie Karta Biznes Benefit uprawniającą do korzystania z licznych ulg na różnego rodzaju usługi. Korzyści są obopólne, gdyż wspieranie start-upowego środowiska to dodatkowe dochody z podatków, napływ kapitału oraz nowe miejsca pracy - przekonywał wiceminister.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze