Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Korea Północna grozi odwetem za sankcje ONZ

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 4 marca 2016, 13:06

  • 0
  • Tagi: gospodarka Korea Korea Północna Korea Południowa ONZ polityka sankcje USA
  • Powiększ tekst

Pjongjang nazwał dziś prowokacją zaostrzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji wobec Korei Północnej i zagroził ostrą reakcją, w tym "mobilizacją różnych środków i sposobów", by podjąć "zdecydowane i bezlitosne fizyczne przeciwdziałania".

W oświadczeniu władz północnokoreańskich nie podano, na czym dokładnie ta reakcja miałyby polegać.

Radzie Bezpieczeństwa Pjongjang zarzucił "sfabrykowanie przestępczego dokumentu" pod dyktando USA i innych wielkich mocarstw. Państwowe media północnokoreańskie cytują rzecznika rządu, który mówił, że Korea Północna nigdy nie uzna tej wymierzonej przeciwko niej rezolucji.

Rada Bezpieczeństwa jednomyślnie zaaprobowała 2 marca rezolucję zdecydowanie zaostrzającą sankcje wobec Korei Północnej w związku z testem bomby wodorowej przeprowadzonym przez Pjongjang 6 stycznia. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucja przewiduje między innymi zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Ponadto przedstawiciele handlowi Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie znaleźli się wśród 16 osób oraz 12 podmiotów prawnych objętych sankcjami ONZ.

Projekt tej rezolucji przedłożyły USA; jego tekst uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu. Jednak Chiny ostro potępiły ostatnie próby z bronią nuklearną i pociskami balistycznymi dokonane przez Pjongjang. Zdaniem analityków może to zapowiadać zmianę polityki Pekinu wobec nieprzewidywalnego sąsiada.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

PAP/ as/

Komentarze