Informacje

Uwaga na groźnego wirusa na Androida! 500 mln urządzeń zagrożonych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 marca 2016, 13:36

    Aktualizacja: 7 marca 2016, 13:37

  • 4
  • Powiększ tekst

Masz smartfon z Androidem? Sprawdź, czy nowe zagrożenie o nazwie „Accessibility Clickjacking” dotyczy twojego urządzenia.

Różnego rodzaju wirusów zagrażających urządzeniom z systemem operacyjnym Android jest całe mnóstwo, ale tym razem mamy do czynienia z problemem bardzo poważnym, i to na naprawdę wielką skalę. Wszystko może dotyczyć bowiem nawet 500 mln urządzeń, a wirus daje hakerom niemal nieograniczony dostęp do zainfekowanego smartfona lub tabletu.

Złośliwe oprogramowanie typu malware o nazwie „Accessibility Clickjacking” ukrywa się pod postacią gry i pozwala hakerom uzyskać dostęp do większości funkcji telefonu. Sprawę wykryła i nagłośniła firma analityczna Skycure.

Do zainfekowania urządzenia dochodzi poprzez instalację spreparowanej przez hakerów gry, w kodzie której ukryte jest złośliwe oprogramowanie. Użytkownik naraża się na niebezpieczeństwo zupełnie nieświadomie, po prostu wykonując określone czynności wewnątrz aplikacji. Po uzyskaniu dostępu do naszych danych hakerzy mogą np. wysyłać SMS-y, oglądać przechowywane w pamięci zdjęcia, a nawet wykasować całą zawartość telefonu.

Jakich dokładnie urządzeń dotyczy wirus „Accessibility Clickjacking”? Skycure twierdzi, że wszystkich smartfonów i tabletów z systemem Android do wersji 4.4 Kitkat włącznie. Na całym świecie w użyciu może znajdować się jeszcze nawet 500 mln urządzeń.

Skutecznym lekarstwem na tego wirusa może być aktualizacja oprogramowania do wersji Android 5.0 Lollipop, ale w przypadku niektórych, przede wszystkim starszych smartfonów i tabletów nie jest to możliwe. Właścicielom takich urządzeń pozostaje zatem zachowanie szczególnej ostrożności – najlepiej po prostu nie instalować programów pochodzących z nieznanych źródeł (czyli np. spoza sklepu Google Play).

MK

Powiązane tematy

Komentarze