Informacje

Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Ziobro: sprawa Panama Papers będzie analizowana

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 kwietnia 2016, 13:37

  • 2
  • Powiększ tekst

Sprawa dokumentów, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej, a dotyczą zakładania firm w rajach podatkowych będzie analizowana - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Na pytanie, czy są planowane postępowania wyjaśniające w sprawie "Panama Papers", Ziobro odpowiedział: "nie wykluczam tego". Zastrzegł, że trzeba przeanalizować informacje, które w nocy ukazały się w mediach. "Za wcześnie, by przedstawiać decyzje - jakie one będą, natomiast z całą pewnością sprawa będzie przedmiotem naszej analizy, oceny".

"To już jest drugi taki przypadek - w swoim czasie wypłynęły dokumenty z jednego z banków (w ubiegłym roku wyszło na jaw, ze szwajcarska filia banku HSBC przechowuje na kontach nieopodatkowane pieniądze - PAP). Wtedy prokuratura zlekceważyła te informacje, więc być może te sprawy trzeba byłoby połączyć i prowadzić w ramach jednego postępowania, ale nie chcę w tej chwili tego przesądzać. Najpierw zapoznamy się z meritum" - dodał Ziobro.

Dokumenty wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, która należy do największych na świecie placówek oferujących klientom zakładanie i prowadzenie firm offshore znajdujących się w tzw. rajach podatkowych.

Światowe media ujawniły, że otrzymały z anonimowego źródła 11,5 mln dokumentów dotyczących 214 tysięcy fikcyjnych firm. Panamska kancelaria założyła dotąd 200 tys. takich firm.

Ramon Fonseca, współzałożyciel kancelarii prawnej, z której dokumenty wyciekły, powiedział kanałowi drugiemu panamskiej telewizji, że kancelaria nie jest odpowiedzialna za żadne przestępcze działania prowadzone z firmami offshore tworzonymi dla jej klientów.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze