Informacje

Pracownik dla branży przemysłu stalowego pilnie poszukiwany!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 kwietnia 2016, 13:05

  • 3
  • Powiększ tekst

Jak wynika z raportu Pracuj.pl w lutym br. firmy opublikowały 3665 ogłoszeń dla poszukujących zatrudnienia w branży przemysłu ciężkiego. Tym samym ta specjalizacja zanotowała 36% wzrost liczby ofert, w porównaniu do okresu z 2015 r.

Polska gospodarka od ubiegłego roku znajduje się na fali wnoszącej, a analitycy przewidują, że w 2016 r. odnotuje ona skok na poziomie 3,5%. Dynamika dobrych zmian obejmie także rynek pracy – szacuje się, że stopa bezrobocia zmaleje do ok. 9%, zwiększy się ilość rekrutacji nowych pracowników oraz wzrośnie poziom wynagrodzeń (przynajmniej o 4%).

Pracownik na stalowym rynku

Satysfakcjonujący wskaźnik produkcji polskiej stali, plasujący sie w 2015 r. na poziomie 9,2 mln ton to najlepszy od 8 lat wynik krajowego sektora. Dynamika rozwoju powinna stworzyć więc korzystne perspektywy dla potencjalnych zainteresowanych karierą w branży. Zarówno więksi gracze, jak i firmy stale zgłaszają zapotrzebowanie na specjalistów, a rekrutacje prowadzą m.in. przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją wyrobów stalowych i produkcją prefabrykatów.

„Od 2012 r. odnotowaliśmy stale rosnący popyt na zbrojenia budowlane, które dostarczamy pod konkretne inwestycje. By sprostać więc zapotrzebowaniu odbiorców na zwiększone dostawy, sukcesywnie powiększamy nasz zespół specjalistów. Obecnie zatrudniamy blisko 250 osób, których liczba wzrosła o 38% w porównaniu do 2013 r. W planach na obecny rok mamy natomiast zrekrutowanie 60 nowych pracowników, głównie do naszych dwóch zakładów prefabrykacji.” – tłumaczy Mariusz Burski, Członek Zarządu i ekspert VIMEX S.A.

Może być lepiej

Popyt na stal rośnie głównie dzięki przemysłowi konstrukcyjnemu, inwestycjom w budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe czy drogownictwo. W ubiegłym roku oddano do użytkowania blisko 148 tys. mieszkań, czyli o ponad 3% więcej niż w 2014 r., zaś liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich wzrosła o prawie 14%. Jeśli dynamika nie ulegnie niespodziewanej zmianie, aktywność deweloperów w 2016 r. powinna przełożyć się na kolejne rekordy w liczbie rozpoczętych prac budowlanych, a co za tym idzie – nie spadnie zapotrzebowanie na zamówienia zbrojeń stalowych. To zapewni miejsca pracy tysiącom chętnych.

Źródło: Raport Pracuj.pl - Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2016 r., sek

Powiązane tematy

Komentarze