Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Koniec legendy: Xbox 360 nie będzie już produkowany

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 kwietnia 2016, 16:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Wczoraj zakończyła się pewna epoka. Technologiczny gigant Microsoft oficjalnie ogłosił, że ostatnia sztuka konsoli Xbox 360 zjechała z taśmy produkcyjnej. Kolejnej nie będzie - firma kończy tworzenie tego sprzętu.

Xbox 360 był najpopularniejszą konsolą produkowaną przez firmę Microsoft. Pierwszy raz sprzęt trafił do sprzedaży w listopadzie 2005 roku (USA) i grudniu, tego samego roku w Japonii i państwach europejskich. To oznacza, że technologia ta była na rynku przeszło 11 lat!

Jeśli chodzi o sprzedaż, to Microsoft ostatni raz ujawnił ją w 2013 roku. Do tego czasu Xbox 360 znalazł łącznie 78,2 mln nabywców, co oznaczało, że była najchętniej nabywaną konsolą swojej generacji (do której, przypomnijmy, należały też Playstation 3 oraz Wii).

Phil Spencer, dyrektor działu Microsoftu odpowiedzialnego za linię Xbox, nie krył emocji informując o zakończeniu produkcji modelu 360:

Ta konsola wiele znaczy dla każdego w naszej firmie. To były niesamowite lata, ale realia tworzenia produktu liczącego sobie przeszło dekadę powoli nas dopadają.

Spencer podkreślił, że asortyment będzie powoli wyprzedawany, jednak jego dostępność w różnych państwach będzie zróżnicowana. Zaznaczył też, że użytkownicy Xbox 360 nadal mogą liczyć na wsparcie usługi Xbox Live.

360-ka była największym konsolowym sukcesem Microsoftu. Xbox One, następca modelu 360, nie radzi sobie aż tak dobrze.

Produkcja Xboxa 360 z pewnością zwiastuje zakończenie "świętej wojny" między użytkownikami sprzętu Microsoftu a produktu Sony (Playstation 3). W ostatecznym rozrachunku, przynajmniej jeśli chodzi o sprzedaż, to właśnie Xbox 360 został zwycięzcą tej wielkiej wojny. Jednak gdy mowa o technikaliach, to potężniejszą maszyną był produkt Sony - teraz wielka wojna między użytkownikami przeniesie się na nowe modele - Playstation 4 i Xbox One.

Microsoft/ Xbox/ gram.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze