Informacje

Fot. Stefan.p21/CC BY-SA 3.0
Fot. Stefan.p21/CC BY-SA 3.0

„Dziura” w ZUS-ie coraz większa. W kasie brakuje już 46 miliardów złotych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 kwietnia 2016, 16:22

  • 5
  • Powiększ tekst

Wysokość składek ciągle rośnie, a środków na wypłatę emerytur nie ma. ZUS poinformował, że w 2015 roku w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zabrakło 45,9 miliarda złotych.

Budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych systematycznie zasila ok. 14 mln płatników, a mimo to środki te w coraz większym stopniu nie wystarczają na wypłatę świadczeń. Z ostatniego sprawozdania wynika, że w zeszłym roku deficyt w kasie wyniósł 45,9 mld zł. Brakujące środki do FUS dopłaciło państwo.

– Deficyt w FUS jest rzeczą normalną. Nie powinien budzić żadnego przerażenia u obywateli. Ustawa przewidziała dotowanie Funduszu i uzupełnianie go w celu wypłaty bieżących świadczeń. Państwo co roku dotuje FUS. Dodatkowo ZUS może zaciągać kredyty na rynku komercyjnym, jednak zazwyczaj, jeśli korzystamy z takich narzędzi, to są to krótkotrwałe zasilenia z kredytów rynkowych, służące bieżącej płynności, które od razu spłacamy – tak w zeszłym roku sytuację w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych komentował rzecznik prasowy ZUS.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat składki na ZUS wzrosły o 23 proc., podczas gdy średnia emerytura rośnie dużo wolniej. Z danych GUS-u wynika, że wysokość emerytury wypłacanej osobie prowadzącej działalność gospodarczą (to na ten cel trafiają środki z FUS) wynosi obecnie 1657 zł brutto

MK

Powiązane tematy

Komentarze