Informacje

Masz mniej niż 16 lat? Unia Europejska zakaże ci korzystania z Facebooka

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 kwietnia 2016, 16:26

  • 1
  • Powiększ tekst

Nie tylko zresztą z Facebooka, bowiem planowany zakaz dotyczy również innych popularnych portali społecznościowych, takich jak Instagram czy Snapchat. Unia Europejska nie chce, by korzystały z nich osoby w wieku gimnazjalnym.

Do tej pory z popularnych portali społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Snapchat, można było korzystać już po ukończeniu trzynastu lat. Unia Europejska zamierza jednak wprowadzić kolejne ograniczenia wiekowe dla ich użytkowników, tak by z tego typu internetowych usług można było skorzystać dopiero po ukończeniu 16 roku życia.

To oznacza, że – przynajmniej w teorii – z Facebooka i pozostałych portali – powinni zniknąć użytkownicy w wieku gimnazjalnym. W tym przypadku teoria ma jednak niewiele wspólnego z praktyką, bo młodsi użytkownicy potrafią taki zakaz skutecznie ominąć.

>> Czytaj również: W tej branży wyprzedziliśmy Niemców i jesteśmy europejskim liderem

Jak to robią? Najzwyczajniej w świecie zakładają konta, podając fałszywą datę urodzenia. Specjaliści uważają jednak, że w przypadku wejścia nowego prawa w życie, serwisy mogą zacząć wymagać od użytkowników przesłania skanu dowodu osobistego, co miałoby uniemożliwić zakładanie fałszywych kont.

Zmiany w przepisach, o których w Unii Europejskiej dyskutowało się od bardzo dawna, mają wejść w życie od 2018 roku. Parlament zdecydował jednak, że poszczególne państwa członkowskie będą miały możliwość zrobienia wyjątku i obniżenia bariery wiekowej z 16 do 13 lat.

Za niedostosowanie się do nowych wymogów dostawcom usług, portali i aplikacji społecznościowych mają grozić wysokie kary, wynoszące nawet 4 proc. ich całego obrotu.

MK

Powiązane tematy

Komentarze