Informacje

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Koniec z samowolką radarową w gminach?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 lutego 2013, 07:15

    Aktualizacja: 27 lutego 2013, 07:15

  • 0
  • Powiększ tekst

Jak donosi gazeta „Dziennik Gazeta Prawna” dziś winna zapaść decyzja w sprawie zasad używania przez gminy fotoradarów. Samorządowcy nie będą z niej zadowoleni.

Gazeta napisała, że podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego omówiony zostanie przygotowany przez resort transportu projekt rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące.

Jego celem jest „ucywilizowanie” metod wykorzystywania fotoradarów, w tym również przez gminy. Nowe prawo przewiduje okresowe, co 40 miesięcy, weryfikowanie zasadności lokalizacji fotoradaru w oparciu o analizę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na danym odcinku objętym kontrolą radarową. Opinię w tym zakresie będzie wydawał właściwy komendant wojewódzki policji.

Jak podkreśla dziennik w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia napisano, że „projektowane przepisy pozwolą efektywniej wykorzystać stacjonarne urządzenia rejestrujące i powinny wyeliminować lokalizacje urządzeń, w których ich użytkowanie ma znamiona  wyłącznie komercyjnego wykorzystania”

Zmiany prawą dotyczyć będą również straży miejskiej. W projekcie przewiduje się, że przenośne fotoradary stosowane przez straż będą mogły być używane w odległości co najmniej 500 m od innego fotoradaru, mierzącego prędkość w tym samym kierunku ani na drogach, na których dokonywany będzie odcinkowy pomiar prędkości.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, opr. Jas

Powiązane tematy

Komentarze