Informacje

Grzegorz Hajdarowicz, fot. Wikipedia/Piotr Drabik/Uploaded by Dudek1337/CC BY 2.0
Grzegorz Hajdarowicz, fot. Wikipedia/Piotr Drabik/Uploaded by Dudek1337/CC BY 2.0

Grzegorz Hajdarowicz odpowiada na zarzuty resortu skarbu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 maja 2016, 15:53

  • Powiększ tekst

Minister skarbu Dawid Jackiewicz 20 maja poinformował, że MSP skierowało do Prokuratury Krajowej zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące dwóch procesów sprzedaży akcji spółek: Presspublica i Ruch. Teraz właściciel Presspubliki Grzegorz Hajdarowicz odpowiada na zarzuty ministra.

Oto treść oświadczenia Grzegorza Hajdarowicza:

W nawiązaniu do konferencji prasowej ministra skarbu Dawida Jackiewicza 20 maja 2016 roku w sprawie złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w Ministerstwie Skarbu Państwa przy sprzedaży 49 procent udziałów spółki Presspublica od należącego do Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" oświadczam:

Wyrażam zdecydowany sprzeciw przeciwko rozpowszechnianiu informacji sugerujących nieprawidłowości w procesie kupna-sprzedaży spółki Presspublica w 2011 roku.

Prawidłowość przebiegu transakcji zawartej przeze mnie w dobrej wierze nie powinna budzić najmniejszych wątpliwości i została w pełny sposób udokumentowana. Zwracam uwagę, że łączna wartość płatności za zakup 49 procent spółki Presspublica opiewa na 68,5 miliona złotych, zaś negocjacje ze Skarbem Państwa (reprezentowanym przez Zarząd PW "Rzeczpospolita") rozpoczęte zostały, gdy od kilku miesięcy byłem właścicielem większościowego pakietu 51 procent akcji zakupionych od brytyjskiej firmy Mecom.

Warunkiem podstawowym jakichkolwiek negocjacji ceny zakupu akcji z PW "Rzeczpospolita" było rozłożenia płatności na raty. Podkreślić należy wysokość oprocentowania rat na poziomie średnio 8 procent rocznie, czyli znacznie powyżej oprocentowania obligacji skarbowych. Zabezpieczenia ustanowione na rzecz PW "Rzeczpospolita" znacznie przekraczały wartości transakcji, ponieważ opiewały na ponad 136 milionów złotych. Dodatkowo ustanowiono poręczenie całym moim prywatnym majątkiem jako zabezpieczenie spłaty zobowiązań wobec PW "Rzeczpospolita".

Od organów państwowych i urzędników państwowych, które w tej sprawie złożyły zawiadomienie do Prokuratury domagam się rzetelności i transparentności w zakresie informowania opinii publicznej o faktach i stanie podjętych działań prawnych.

Obecna polityka informacyjna Ministerstwa Skarbu dotycząca transakcji sprzedaży 49 procent udziałów spółki Presspublica stanowi w mojej opinii działania szkalujące dobre imię prywatnego przedsiębiorcy i polskiej grupy medialnej w tym dziennika "Rzeczpospolita", którego jestem właścicielem.

"Rzeczpospolita" to od lat najbardziej opiniotwórczy dziennik w Polsce, który zachowuje neutralność wobec sporów politycznych, koncentrując się na rzetelnym prezentowaniu kluczowych dla państwa tematów z życia politycznego, społecznego, gospodarczego i prawniczego.

Wierzę, że organom państwa nie zależy na obniżeniu wiarygodności i prestiżu polskiej grupy medialnej. Liczę, że wolność i niezależność polskich mediów prywatnych będzie przez państwo polskie wspierana i chroniona.

Grzegorz Hajdarowicz

Czytaj więcej: Złamano prawo przy sprzedaży akcji dwóch spółek? MSP zawiadamia prokuraturę

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych