Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Parlament Europejski chce, aby instytucje pomagające w unikaniu opodatkowania także ponosiły kary

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 maja 2016, 14:13

    Aktualizacja: 30 maja 2016, 14:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Parlament Europejski ogłosił, że instytucje pomagające w unikaniu opodatkowania powinny ponosić odpowiedzialność finansową za skutki swoich działań. Unia Europejska chce w ten sposób walczyć z optymalizacją podatkową, prowadzoną przez niektóre firmy i podmioty.

Banki, kancelarie prawnicze czy firmy doradcze, które pomagają w unikaniu opodatkowania, według Komisji Specjalnej PE powinny ponosić odpowiedzialność finansową za skutki swoich działań. Co więcej - eurodeputowani chcą, aby doradcy podatkowi zostali objęci zakazem równoczesnego świadczenia usług dla sektora publicznego oraz prywatnego, co zapobiegnie konfliktowi interesów.

Wprowadzony ma też zostać zakaz łączenia usług doradztwa podatkowego i audytu przez firmy rachunkowe, a także większa ochrona prawna dla sygnalistów, to znaczy osób, które informują opinię publiczną o aferach podatkowych.

We wnioskach z posiedzeń komisji PE wystosowano też apel do Komisji Europejskiej o jak najszybsze wdrożenie zmian i przyspieszenie prac nad stworzeniem wspólnej, unijnej listy rajów podatkowych. Taki wykaz miałby zostać zaakceptowany przez kraje UE do końca 2016 roku.

Dziennik Gazeta Prawna/ as/

Powiązane tematy

Komentarze