Informacje

Fot. Factio popularis Europaea/CC BY 2.0
Fot. Factio popularis Europaea/CC BY 2.0

Juncker: Grecja na dobrej drodze do wyjścia z kryzysu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2016, 12:58

  • 2
  • Powiększ tekst

Grecja jest na dobrej drodze do wyjścia z kryzysu i musi przyjąć program reform uzgodniony z pożyczkodawcami - oświadczył we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker. Zaznaczył, że dotychczasowe działania władz w Atenach są "zachęcające".

"Dzisiaj Grecja jest na dobrej drodze, wyniki są zachęcające. (...) Grecki rząd, parlament i obywatele powinni być rzeczywistymi właścicielami programów, które zostały zastosowane" - oznajmił szef KE, który przebywa z wizytą w Atenach. Spotkał się tam z greckim premierem Aleksisem Ciprasem.

Tymczasem we wtorek Europejski Mechanizm Stabilności (EMS) przekazał Grecji 7,5 mld euro z drugiej transzy pomocy wynoszącej 10,3 mld euro. Jak zapowiedziała wcześniej rada dyrektorów EMS uwolnienie reszty będzie zależeć od reform.

"EMS wypłacił dziś 7,5 mld euro Grecji" - poinformował dyrektor zarządzający EMS Klaus Regling. Dodał, że EMS będzie dalej zapewniać Atenom pożyczki na korzystnych warunkach.

Dzięki tym środkom Grecy będą mogli spłacić długi wobec zagranicznych wierzycieli, a także sfinansować krajowe potrzeby pożyczkowe. Techniczna decyzja EMS była możliwa, dzięki politycznej zgodzie na wsparcie Aten, wyrażonej pod koniec maja przez ministrów finansów państw strefy euro.

Komisja Europejska przewiduje, że koniec recesji w Grecji nastąpi jeszcze w tym roku, a w przyszłym gospodarka kraju osiągnie dynamikę 2,7 proc. PKB.

Pozostałe 2,8 mld euro z drugiej wynoszącej 10,3 mld euro transzy pomocy ma zostać wypłacone, kiedy Grecja wypełni kolejne wymogi wierzycieli i rozliczy krajowe zadłużenie. Łącznie z zatwierdzonymi w piątek środkami Grecja otrzyma od EMS 28,9 mld euro z programu, którego łączna wartość wynosi do 86 mld euro.

W maju i czerwcu grecki parlament uchwalił szereg przedsięwzięć oszczędnościowych, w tym zmiany w systemie emerytalnym i podwyżki podatków w zamian za kolejną transzę pomocy.

Grecja jest zależna od pomocy międzynarodowych kredytodawców od 2010 roku. Obecny program pomocowy jest już trzecim z kolei.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze