Informacje

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska: Naszym celem jest zapewnienie 100-procentowego Internetu w 100 procentach szkół w Polsce do września 2018 roku
Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska: Naszym celem jest zapewnienie 100-procentowego Internetu w 100 procentach szkół w Polsce do września 2018 roku

Szerokopasmowy Internet w każdej szkole do 2018 roku? Plany resortu cyfryzacji coraz bardziej realne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 czerwca 2016, 14:35

    Aktualizacja: 27 czerwca 2016, 14:37

  • 2
  • Powiększ tekst

W piątek, 24 czerwca w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze (gmina Gózd), Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło program pilotażowy w ramach planu „Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej” (OSE), mającej zapewnić dostęp do szerokopasmowego Internetu wszystkim szkołom w Polsce.

W konferencji poświęconej OSE wzięła udział minister cyfryzacji Anna Streżyńska, Wojciech Kamieniecki, p.o. dyrektora Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

Szkoła Podstawowa w Podgórzu została objęta projektu OSE, który pod opiekę weźmie 26 szkół na Podlasiu i Mazowszu. W ramach projektu jako jedyna spośród wybranych, szkoła w Podgórzu została wyposażona w internetowe łącze satelitarne, pozostałe zaś obejmie sieć światłowodowa.

Anna Streżyńska zapowiedziała, że Ministerstwo chce, by do września 2018 roku wszystkie polskie szkoły mogły otrzymać dostęp do szerokopasmowego Internetu.

„Naszym celem jest zapewnienie 100-procentowego Internetu w 100 procentach szkół w Polsce, czyli takiego Internetu, który odpowiada na pełne zapotrzebowanie dla każdej ze szkół. Takie szkoły jak w Podgórze potrzebują oczywiście słabszego łącza niż szkoły, gdzie uczy się 1000 dzieci. Tam potrzebny jest światłowód, ale w szkole w Podgórze znakomicie sprawdza łącze satelitarne.” – powiedziała minister cyfryzacji.

Obecnie wciąż 16,7 polskich szkół nie ma dostępu szybkiego Internetu, a ponad 300 szkół w gminach w ogóle nie może korzystać z łączy internetowych: „Chcemy, by wszystkie szkoły, które mają ograniczony dostęp do internetu, a jest ich w Polsce blisko 17 tys., w 2017 roku korzystały z szybkich łącz. Ich budowa ma kosztować około 300 mln zł” – powiedziała Anna Streżyńska. Jak wspomniała minister, bardzo ważnym aspektem jest fakt, że aż 85% rodziców w polskich szkołach martwi się tym, kiedy ich dzieci będą miały takie same szanse rozwoju jak rówieśnicy w Unii Europejskiej. Dlatego w planach ministerstwa do września 2017 roku jest także nauka programowania, która ma zostać zawarta w podstawie programowej.

Projekt „Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej”, w ramach rządowego programu „Internet dla szkół” zakłada podnoszenie kompetencji cyfrowych dzieci w wieku wczesnoszkolnym, szczególnie na tych obszarach, w których wcześniej dostęp do Internetu z różnych przyczyn był utrudniony. Według planów, w województwach mazowieckim i podlaskim ma zostać uruchamiony dostęp do sieci Internet z wysoką przepustowością (do 1Gbps), zwiększy się bezpieczeństwo sieci, ograniczone zostanie zagrożenie wynikające z użytkowania, m.in. za pomocą filtrowania dostępu do niepożądanych treści. Przede wszystkim jednak ma on podnosić poziom kompetencji cyfrowych uczniów i kadry pedagogicznej, którzy do kształcenia dzieci będą przygotowywani w ramach specjalnych kursów.

NB

Powiązane tematy

Komentarze