INEA i NASK rozwiną internet w szkołach
W ministerstwie cyfryzacji podpisano w środę umowę pomiędzy Ineą i Instytutem NASK na rozwój internetu w szkołach - mówił na konferencji szef MIiR Jerzy Kwieciński. Wartość tego projektu to blisko 4 mln 900 tysięcy złotych.
Chodzi o budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Na mocy podpisanej umowy, INEA dostarczy usługi kolokacyjne (przechowywanie danych) na potrzeby budowy węzłów sieci w ramach projektu budowy OSE w Wielkopolsce. W Poznaniu powstanie jeden z trzech węzłów centralnych umożliwiający szkołom podłączonym do OSE korzystanie z Internetu światłowodowego oraz zasobów edukacyjnych. (Dwa pozostałe centralne węzły OSE powstaną w Katowicach i Warszawie.) Ten w Poznaniu odpowiedzialny będzie za transmisję do jednej trzeciej szkół w kraju. Umowa została zawarta na 10 lat, więc ma charakter strategiczny.
Informując o inwestycji, Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju, podkreślał, że podłączenie wszystkich szkół do internetu to istotny krok w zapełnianiu białych plam w dostępie do sieci, będący impulsem nie tylko edukacyjnym, ale także rozwojowym.
Wiemy jak to jest ważne dla naszego kraju i chcemy wejść na wyższy poziom rozwoju, musimy zapewnić digitalizację - mówił Kwieciński.
Myślimy o wykorzystaniu Big Data i potencjału, który mamy w polskich firmach, start-upach. Według danych dwie trzecie innowacji w Polsce jest bezpośrednio albo pośrednio związane z technologiami cyfrowymi, więc mamy tu niesamowity potencjał, a wiemy, że bez edukacji tego nie zrobimy, więc dzięki temu projektowi będziemy mieli dostęp do wszystkich szkół w Polsce, a na bazie tego potencjału będziemy budowali potencjał naszej gospodarki - podkreślił.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, którego celem jest zagwarantowanie wszystkim szkołom w Polsce dostępu do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego Internetu szerokopasmowego. Projekt powstał pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, a operatorem sieci jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Jak podało biuro prasowe INEA, firma ta jest w trakcie realizacji łączy internetowych do blisko 900 placówek szkolnych w całej Wielkopolsce, które dzięki temu mogą należeć do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Projekt dostawy usług kolokacyjnych realizowany będzie w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Na podst. PAP