Informacje

PAP/Tomasz Gzell
PAP/Tomasz Gzell

Morawiecki: cyfryzując Polskę, tworzymy nową przestrzeń do rozwoju kraju

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 czerwca 2017, 13:44

  • 0
  • Powiększ tekst

Cyfryzując obszary Polski, które dotychczas były tego pozbawione, tworzymy nową przestrzeń do rozwoju całego kraju - podkreślił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska dodała, że szybki internet pojawi się w ponad 1,2 mln domów.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów oraz szefowa resortu cyfryzacji brali udział w konferencji podsumowującej zakończenie drugiego naboru na dofinansowanie budowy infrastruktury telekomunikacyjnej w programie Polska Cyfrowa.

Celem programu jest likwidacja tzw. białych plam na mapie dostępu do szerokopasmowego internetu, w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, szczególnie na terenach wiejskich.

Morawiecki wskazał, że dzięki programowi szybki internet pojawi się m.in. na Podlasiu, Podkarpaciu czy w niektórych częściach Wielkopolski.

Wicepremier podkreślił, że "ucyfrowienie" tych obszarów kraju pozwoli stworzyć nową przestrzeń do ich rozwoju.

To wielki impuls cywilizacyjny i rozwojowy dla całej Polski. Tworzymy inteligentną Polskę (...) Chcemy, aby w małych miastach tworzone były perspektywy do rozwoju gospodarczego, którego nie było do tej pory. To perspektywa dla małych, średnich i mikro firm, które będą budowały polski kapitał - dodał.

Zdaniem Morawieckiego, Polska dzięki rewolucji cyfrowej może "przeskoczyć" państwa zachodnie. W tym kontekście wskazał, że wraz z ministerstwem cyfryzacji "coraz intensywnej myślimy o 5G".

Wicepremier zaznaczył, że cyfryzacja może stworzyć przewagę konkurencyjną, a także nowy model rozwoju gospodarczego.

Przyspieszamy z naszym rozwojem w kierunku nowych, nieznanych dotąd w dużym stopniu obszarów, branż i rewirów. One stworzą nowy model gospodarczy, przesuniecie milionów nowych miejsc pracy w inne nowoczesne kierunki - mówił.

Szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska poinformowała, że dzięki programowi do szerokopasmowego internetu podłączonych zostanie ponad 1,2 mln gospodarstw domowych. Szybka sieć trafi też do ponad 10 tys. placówek edukacyjnych.

Streżyńska dodała, że wartość dofinansowania z Programu Polska Cyfrowa w ramach drugiego naboru wyniesie ponad 2 mld zł. Całkowita alokacja przekracza 3 mld zł.

Minister poinformowała, że jesienią bądź na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 rozpisany powinien zostać trzeci nabór wniosków.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze