Informacje

Polska – Portugalia. Ile warte są jedenastki obu drużyn?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 czerwca 2016, 13:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Na tych mistrzostwach reprezentacja Polski już napisała historię – wychodząc z grupy, awansując do ćwierćfinału i prezentując rewelacyjną formę. Dziś mamy jednak szansę na dopisanie kolejnego rozdziału, bo o 21:00 w Marsylii powalczymy z Portugalią o półfinał. Z tej okazji postanowiliśmy porównać rynkową wartość obu drużyn i ich piłkarzy. Na szczęście pieniądze w piłkę nie grają!

Polska ma w tej chwili najsilniejszą reprezentację od wielu, wielu lat. Potwierdzają to nie tylko wyniki na boisku, ale również rynkowa wartość poszczególnych piłkarzy. Pod tym względem w rankingu Euro 2016 zajmujemy wysoką 9. pozycję. Portal Transfermarkt wycenił naszą drużynę na 193,45 mln euro.

Miejsca przed nami zajmują sami giganci europejskiej piłki: Włochy, Chorwacja, Portugalia (nasz dzisiejszy rywal), Belgia, Anglia, Francja, Niemcy i Hiszpania.

Nasza wysoka pozycja w rankingu to przede wszystkim zasługa Roberta Lewandowskiego, który jest obecnie wyceniany na 75 mln euro. Drugi jest Grzegorz Krychowiak, którego Trasnfermarkt jeszcze przed Euro wycenił na 30 mln euro, choć obecnie jest wart znacznie więcej (PSG chce zapłacić za niego ok. 40 mln euro). Podium zamykają Piotr Zieliński i Wojciech Szczęsny – obaj są wyceniani na 12 mln euro.

tytuł

Drużyna, z którą Lewandowskiemu i spółce przyjdzie zmierzyć się dziś wieczorem, we wspomnianym rankingu wartości zajmuje 6. pozycję. Wartość drużyny Portugalii wynosi 353,5 mln euro, a więc blisko dwukrotnie więcej niż ma to miejsce w przypadku reprezentacji Polski. Ale tak jak wspominaliśmy, pieniądze na szczęście w piłkę nie grają.

>> Czytaj również: Jeśli Polska wygra z Portugalią, to Media Markt straci miliony złotych

Wysoka wycena Portugalii to przede wszystkim zasługa jednego piłkarza – tego, którego nasi obrońcy obawiają się najbardziej. Mowa oczywiście o Cristiano Ronaldo, najdroższym obecnie zawodniku na świecie, który jest wyceniany na astronomiczną sumę 110 mln euro. Po CR7 drugi w kolejce jest defensywny pomocnik William Carvalho, z wartością na poziomie 26 mln euro. Przepaść między dwoma najdroższymi zawodnikami jest więc gigantyczna.

tytuł

Ile warte są wszystkie drużyny na Euro 2016

Łączna wartość wszystkich 24 drużyn biorących udział w Euro 2016 to 5,16 miliarda euro! Najwyżej wyceniani są aktualni mistrzowie Europy Hiszpanie, którzy, jak już wiadomo, tytułu nie obronią. Ich 23-osobowa kadra posiada zawodników o łącznej wartości 592 mln euro, a najdrożsi to: Sergio Busquets (60 mln euro), Koke (60 mln euro) oraz Cesc Fàbregas (45 mln euro).

Na drugim biegunie znajduje się reprezentacja Węgier, której aktualna wartość jest szacowana na 25,3 mln euro. Co ciekawe, Węgrzy zrobili podczas turnieju bardzo pozytywne wrażenie – grali dobrze, wyszli z grupy i zdołali nawet pokonać znacznie wyżej notowaną Austrię (miejsce 14., wartość: 132,95 mln euro). Najdrożsi zawodnicy Węgier to: Balázs Dzsudzsák (4,25 mln euro), Nemanja Nikolics (3,5 mln euro) oraz Ádám Szalai (1,5 mln euro).

tytuł

Powiązane tematy

Komentarze