Informacje

Radosław Pyffel, fot. Telewizja Republika
Radosław Pyffel, fot. Telewizja Republika

Radosław Pyffel wicedyrektorem AIIB

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lipca 2016, 18:24

    Aktualizacja: 18 lipca 2016, 18:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Radosław Pyffel, współzałożyciel i prezes Centrum Studiów Polska-Azja, został wybrany na stanowisko wicedyrektora, członka Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych - poinformował w poniedziałek resort finansów.

"18 lipca br. Radosław Pyffel został wybrany na stanowisko zastępcy dyrektora, członka Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), uzyskując zgodę pozostałych państw konstytuanty, do której należy Polska. Należą do niej - oprócz Polski - Wielka Brytania, Szwajcaria, Dania, Szwecja, Norwegia oraz Islandia" - podkreśliło Ministerstwo Finansów.

Jak zaznaczył resort, "formalnie konstytuanta reprezentowana jest w Radzie Dyrektorów Banku przez Dyrektora oraz dwóch Zastępców". "Stanowiska te objęte są rotacją, zgodnie z wypracowanymi zasadami na lata 2016-2034. W latach 2020-2022 Polsce przypadnie w ramach konstytuanty stanowisko Dyrektora Wykonawczego w AIIB oraz ponownie stanowisko Zastępcy Dyrektora Wykonawczego w latach 2026-2030" - wyjaśniło MF.

Polska jest pełnoprawnym członkiem Banku od połowy czerwca tego roku, a polski minister finansów pełni funkcję gubernatora z ramienia Polski. Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że AIIB został założony przede wszystkim z myślą o finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych w państwach Azji, gdzie skala potrzeb w tym zakresie jest znaczna. Według szacunków potrzeby te wynoszą 1 bilion USD rocznie do 2020 r.

Resort finansów podał, że Radosław Pyffel jest współzałożycielem i prezesem Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA), think tanku zajmującego się rozpowszechnianiem wiedzy na temat Azji i relacjami Polski z tym kontynentem. "CSPA zrzesza ekspertów zajmujących się niemal wszystkimi krajami Azji i posiadających głęboką wiedzę na temat ich kultury, gospodarki i polityki. (...) Pyffel współpracuje także z Instytutem Sobieskiego w Warszawie, jest autorem licznych analiz i publikacji na temat Chin. W latach 2010-2014 był doradcą w Sejmie RP" - zaznaczyło ministerstwo.

Ze swej strony dodajmy, że Radosław Pyffel był przez ostatnie miesiące także autorem kilkunastu tekstów dla „Gazety Bankowej”, poświęconych tematyce Chin i gospodarki chińskiej.

Radku, gratulujemy!

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze