Informacje

Zestaw przeciwlotniczy Pilica, fot. materiały Zakłady Mechaniczne Tarnów/defence24.pl
Zestaw przeciwlotniczy Pilica, fot. materiały Zakłady Mechaniczne Tarnów/defence24.pl

PGZ: przeciwlotniczy system Pilica flagowym programem rozbudowanego CBR w Tarnowie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 sierpnia 2016, 17:56

    Aktualizacja: 10 sierpnia 2016, 17:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Innowacyjne, zasadniczo zmienione produkty w zakresie: sprzętu obrony przeciwlotniczej, rakietowo-artyleryjskiej, uzbrojenia pokładowego i broni strzeleckiej. Takie będą rezultaty pracy rozbudowanego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych Tarnów. Zakończyło się już tworzenie tej jednostki, która jako jedyna w polskim przemyśle obronnym uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych. Centrum odwiedził Arkadiusz Siwko - prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy tarnowska spółka.

tytuł

Potencjał CBR, współpraca z PGZ i naszymi międzynarodowymi kooperantami z pewnością spowodują to, że będziemy się mogli chwalić nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami innowacyjnością, przemysłem wysokich technologii, produktami z absolutnie najwyższą jakością. Efekty będą widoczne jeszcze w tym roku – powiedział prezes Siwko po odwiedzeniu CBR.

Jestem głęboko przekonany , że potrafimy w terminie dostarczyć produkt wysokiej jakości, dlatego spodziewam się wzrostu zatrudnienia – dodał prezes ZM Tarnów Henryk Łabędź.

Rozbudowa CBR oznaczała zainwestowanie w Tarnowie w sumie blisko 65 mln zł. W związku z projektem zrealizowano 95 zadań inwestycyjnych, polegających na zakupie maszyn i urządzeń, a także specjalistycznych programów komputerowych. Dzięki temu tarnowskie przedsiębiorstwo uzyskało - unikatowe w skali kraju - kompetencje w sferze realizacji projektów naukowo-badawczych i rozwojowych. Dodatkowymi korzyściami wynikającymi z realizacji projektu będzie wzrost liczby klientów przedsiębiorstwa i unikniecie skutków sezonowych wahań rynku krajowego.

Najważniejszym projektem realizowanym obecnie w CBR ZM Tarnów jest przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski PSRA "Pilica". Trwają negocjacje w sprawie podpisania umowy na zakupy tego systemu przez Siły Zbrojne RP. Liderem konsorcjum realizującego dostawy jest Polska Grupa Zbrojeniowa, a liderem technicznym i dostawcą ZM Tarnów. System ma być wykorzystywany do osłony obiektów o strategicznym znaczeniu np. baz lotniczych.

W Centrum Badawczo-Rozwojowym pracuje obecnie stu inżynierów: głównie konstruktorów mechaników i konstruktorów elektroników. Projekt budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego był dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w zakresie wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Powiązane tematy

Komentarze