Informacje

Apple zapłaci najwyższą karę w historii Unii Europejskiej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 sierpnia 2016, 14:58

  • 0
  • Powiększ tekst

13 mld euro – tyle ma zapłacić światowy gigant technologiczny za niepłacenie podatków od zysków ze sprzedaży w sklepach w Europie. Jak podała Polska Agencja Prasowa, to najwyższa kara w historii zatwierdzona przez Komisję Europejską. Apple zapowiedziało, że odwoła się od decyzji.

Według decyzji Komisji Europejskiej pieniądze ma odzyskać Dublin, któremu Apple jest winne 13 mld euro. Dochodzenie w tej sprawie trwało już od 2014 roku, kiedy to Irlandia, gdzie znajduje się europejska siedziba technologicznego giganta, miała przyznać firmie korzyści podatkowe. 


– Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Od decyzji komisarz ma odwołać się zarówno Irlandia, jak i Apple, w którego siedzibie zatrudnionych jest 5,5 tys. osób. Decyzja nie podoba się również Departamentowi Skarbu USA, który nazwał KE „ponadnarodową władzą podatkową”.

Do tej pory unijna komisarz ukarała m.in. koncern Fiata i Starbucks, a obecnie toczy się postępowanie w sprawie ulg podatkowych dla Amazona.

/za pap

Powiązane tematy

Komentarze