Sąd unijny stanął po stronie koncernów
KE przegrała z Belgią w sądzie pierwszej instancji sprawę dotyczącą udzielonych przez ten kraj koncernom ulg podatkowych. KE uważała, że ulgi są niezgodne z prawem i domagała się od Belgii odzyskania od dużych firm 700 mln euro niezapłaconych podatków.
Jak podkreślają media, na wyroku skorzystają BP, BASF i ponad 30 innych międzynarodowych koncernów, które nie będą musiały przekazać do belgijskiego budżetu pieniędzy, uznanych przez Komisję Europejską za niezgodną z prawem ulgę podatkową.
W swoim wyroku unijny sąd pierwszej instancji uznał, że Komisja nie udowodniła, iż ulga podatkowa była niedozwoloną pomocą udzieloną firmom.
Media wskazują, że decyzja KE w sprawie Belgii nie jest jedyną, w której KE zwróciła się o zwrot jej zdaniem niezapłaconych podatków. Postępowania w tej sprawie prowadzi zespół pod kierownictwem unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Komisja Europejska nakazała Belgii w 2016 r. odzyskanie około 700 mln euro od przedsiębiorstw, które skorzystały z programu ulg. Oprócz BP i BASF były to Wabco, Cellio, Atlas Copco i Belgacom (obecnie Proximus). Belgia jednak zakwestionowała decyzję KE i wniosła sprawę do unijnego sądu.
W innych decyzjach - jak informuje Reuters - Komisja Europejska, zarzucając wielkim firmom unikanie płacenia podatków, zobowiązała Irlandię do odzyskania około 13 mld euro od Apple. Luksemburg otrzymał z kolei polecenie odzyskania 250 mln euro od Amazon, około 120 mln euro od francuskiej Engie i do 30 mln euro od Fiata Chryslera. Holandia została natomiast zobowiązana, aby odzyskać od Starbucks 20-30 mln euro.
Na podst. PAP